Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Weterynaria rozpoczęła nowy rok akademicki 2016/2017

Weterynaria rozpoczęła nowy rok akademicki 2016/2017

Po raz piąty zainaugurowano nowy rok akademicki studiów na kierunku weterynaria w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Immatrykulacja studentów odbyła się 6 października w auli Collegium Novum UJ. Współgospodarzami uroczystości byli prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Armen Edigarian oraz prof. Sylwester Tabor, prorektor ds. dydaktycznych i studenckich UR.

Interdyscyplinarny kierunek powołano do życia na mocy podpisanego 1 lutego 2012 r. porozumienia między UJ i UR  (UCMW utworzono w roku 2010. Pierwsza inauguracja roku akademickiego odbyła się 4 października 2012 roku. ). - W ten sposób Kraków stał się kolejnym miastem, w którym kształcić się mogą przyszli lekarze weterynarii - przypomniał prof. Armen Edigarian.

- W przyszłym roku mury uczelni opuszczą pierwsi absolwenci kierunku weterynaria – zauważył prof. Sylwester Tabor. - Mam nadzieję, że wzorem swoich starszych kolegów – aktywnych, odpowiedzialnych i ambitnych, będziecie intensywnie pracowali dla rozwoju tego kierunku. Korzystajcie z tego, co dają wam oba uniwersytety. Kształcić was będzie najlepsza kadra, korzystajcie z ich wiedzy i fachowych porad. Korzystajcie z tego, co oferuje Kraków. Dbajcie o rozwój własnej osobowości - mówił zwracając się do studentów prof. Tabor.

- Zawód lekarza weterynarii jest szlachetny, ale także trudny pod względem fizycznym i psychicznym - zaznaczył dyrektor UCMW UJ-UR prof. Kazimierz Tarasiuk. Obiegowa opinia, mówiąca, że leczy tylko zwierzęta, nie uwzględnia jego szerszego zadania. Poprzez opiekę nad zdrowiem zwierząt, nadzór nad łańcuchem żywnościowym weterynarz przyczynia się także do zdrowia ludzi - dodał dyrektor.

Uroczystość stanowiła także okazję do wręczenia dyplomów laureatom konkursu UCMW na projekty badawcze młodych pracowników naukowych obu uczelni realizowane w Ośrodku Medycyny Eksperymentalnej i Innowacyjnej UJ-UR, którymi zostali dr Małgorzata Grzesiak (Katedra Fizjologii i Endokrynologii Zwierząt UR) oraz lek. med. Mateusz Wierdak (Wydział Lekarski UJ CM).

Ślubowanie od wstępujących do wspólnoty akademickiej nowych studentów przyjęła prof. Izabela Krakowska, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej. Następnie prof. Ryszard Gryglewski z Katedry Historii Medycyny UJ Collegium Medicum wygłosił wykład inauguracyjny zatytułowany „Sztuka leczenia zwierząt, czyli rzecz o historii weterynarii”.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Czas spełnionych marzeń. Na Wydziale Chemii rozpoczęło się tegoroczne Święto UJ
Kwiaty pod pomnikiem Hugona Kołłątaja w 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Pierwsza taka wystawa na świecie
Doktorat honoris causa dla przyjaciela Polski i Uniwersytetu Jagiellońskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj