Spotkanie opłatkowe środowiska akademickiego

Na dorocznym przedświątecznym spotkaniu krakowskiego środowiska akademickiego w auli Collegium Novum UJ zgromadzili się m. in. rektorzy krakowskich szkół wyższych, przedstawiciele władz regionu i miasta, korpus dyplomatyczny oraz członkowie Senatu UJ i pracownicy naszej uczelni.

- Spotykamy się tu całą akademicką rodziną Krakowa po to, by z głębi serca składać sobie nawzajem życzenia dobrych, najlepszych, pięknych, spokojnych świąt, aby podkreślić to, że okazujemy sobie szacunek, życzliwość i zrozumienie - mówił na powitanie gospodarz wieczoru rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

- To niezwykle ważne właśnie dzisiaj, pod koniec 2016 roku, kiedy na świecie i w Europie panuje chaos, eskalują problemy, trwa pozbawiona sensu, okrutna wojna w państwach arabskich, koszmarną codziennością stają się ataki terrorystyczne, rzesza uchodźców dobija się do bram Europy, brak stabilizacji i niepewność jest codziennością za naszą wschodnią granicą. A i w Polsce narasta olbrzymi, niepotrzebny, destabilizujący konflikt wewnętrzny, króluje brak empatii i absolutna niechęć do zrozumienia drugiego człowieka - kontynuował rektor, który w dalszej części wystąpienia zacytował wiersz ks. Jana Twardowskiego zatytułowany "Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia":

Dlaczego jest święto
Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy
się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się nauczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie.
Dlatego, żeby sobie
przebaczać.

- Całej społeczności akademickiej życzę spokojnych, radosnych świąt Bożego Narodzenia w gronie najbliższych i przyjaciół oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2017! - zakończył swoje wystąpienie rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Jak zauważył bp Grzegorz Ryś, który poproszony został o poświęcenie opłatków, Jezus Chrystus narodził się za czasów Oktawiana Augusta. Cesarz uważany był przez ówczesnych za tego, który podarował światu pokój. Choć za jego czasów zapanował tzw. Pax Romana, był to jednak pokój, który wymuszony został siłą i represjami.

- Z narodzinami Jezusa nastaje prawdziwy pokój - pax in hominibus. Ten dar rodzi się w człowieku, nie przychodzi z zewnątrz. Chrystus rodzi się w znaku słabości, nie w sile, nie w przemocy. Zbiera przy żłóbku wszystkich - prostaczków i mędrców, możnych i wykluczonych - mówił biskup.

Spotkanie wypełniły kolędy, które zebrani śpiewali wspólnie z Chórem UJ "Camerata Jagellonica". Następnie składano sobie życzenia, łamiąc się opłatkami.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum