Zmarł profesor Aleksander Koj. Trzykrotny rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w czwartek 29 grudnia br. zmarł profesor Aleksander Koj, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybitny profesor nauk przyrodniczych, biolog i biochemik, współtwórca Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. W lutym przyszłego roku skończyłby 82 lata.

Profesor Aleksander Koj urodził się 26 lutego 1935 roku w Ganie na Opolszczyźnie. Absolwent Akademii Medycznej w Krakowie. Po ukończeniu studiów przez kilkanaście lat pracował w Katedrze Chemii Fizjologicznej swojej macierzystej uczelni. Jednak na stałe swoje życie naukowe związał z Instytutem Biologii Molekularnej UJ, który powstał na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego stulecia, a w 2002 roku przekształcił się w Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii. To właśnie tam Profesor prowadził pionierskie badania nad białkami ostrej fazy i reakcją komórek na stan zapalny organizmu. Autor około 200 artykułów doświadczalnych i przeglądowych poświęconych tej tematyce. Jest również współautorem dwóch znakomitych monografii książkowych The Acute Phase Response to Injury and Infection oraz Interleukin-6-type cytokines.

Za swoją pracę naukową został uhonorowany wieloma nagrodami. Do najważniejszych należą: Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (1996) oraz Nagroda Fundacji Alfreda Jurzykowskiego (1998). Profesor Aleksander Koj otrzymał również tytuł doktora honoris causa trzech uniwersytetów amerykańskich: Cleveland State University (1999), University of Hartford (1995), University at Buffalo (1998), a także Uniwersytetu Jagiellońskiego przed jedenastoma laty.

W chwili przejścia do Instytutu Biologii Molekularnej Profesor stał się także dydaktykiem. Przez dziesięciolecia prowadził doskonale przygotowane wykłady z biochemii, wzbudzając u studentów nieodmiennie podziw i szacunek. Sprawował opiekę nad blisko 60 magistrantami oraz wypromował 13 doktorów.

Dzięki autorytetowi, jakim cieszył się w społeczności akademickiej, profesor Aleksander Koj był wybierany do pełnienia coraz to ważniejszych funkcji. W latach 1977-1981 kierował Instytutem Biologii Molekularnej UJ. W roku 1984 został prorektorem UJ do spraw kadry naukowej i badań. Następnie aż trzykrotnie w latach 1987-1990, 1993-1996 oraz 1996-1999 przewodził Uniwersytetowi Jagiellońskiemu jako rektor . W czasie sprawowania tego urzędu wytrwale dążył do powstania III Kampusu. Dopiął celu i osobiście położył kamień węgielny w miejscu budowy nowej siedziby wydziałów przyrodniczych.

W uznaniu zasług dla Uniwersytetu Jagiellońskiego profesor Aleksander Koj został odznaczony medalem Merentibus.

Dla wszystkich, którzy mieli szczęście spotkać się z profesorem Aleksandrem Kojem, był wzorem rzetelności i wytrwałości w pracy naukowej oraz przykładem, jak można czerpać radość i satysfakcję z nauki.

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny