Społeczność akademicka UJ składa podziękowania kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi

W piątek 20 stycznia w Kurii Metropolitalnej w Krakowie przedstawiciele władz uczestniczyli w spotkaniu z księdzem kardynałem Stanisławem Dziwiszem, związanym z zakończeniem pełnienia przez niego posługi metropolity krakowskiego.

W adresie gratulacyjnym skierowanym do kardynała Dziwisza rektor UJ prof. Wojciech Nowak zwrócił uwagę na silne związki metropolity z Uniwersytetem Jagiellońskim. Podkreślił, że przez ostatnie jedenaście lat pobytu w Krakowie kardynał towarzyszył Uniwersytetowi w najważniejszych dla niego historycznych chwilach – Wielkiego Jubileuszu w 2014 roku, kanonizacji Jana Pawła II czy Światowych Dni Młodzieży. Niemniej ważne były tradycyjne i stałe elementy uniwersyteckiego życia, w których brał udział kardynał Stanisław Dziwisz: msze rozpoczynające rok akademicki, uroczyste inauguracje w Auditorium Maximum, przedświąteczne spotkania opłatkowe oraz Uniwersyteckie Dni Pamięci.

Prof. Wojciech Nowak dodał, że choć Stanisław Dziwisz kończy swoją posługę jako kardynał, nie opuszcza jednak swoich wiernych i przyjaciół w Krakowie. Wyraził nadzieję, że przyjaźń pomiędzy nim a Uniwersytetem Jagiellońskim będzie kwitła jeszcze przez wiele nadchodzących lat.

Wraz z wyrazami wdzięczności kardynał Stanisław Dziwisz przyjął z rąk rektora UJ dwa wyjątkowe podarunki: Kodeks Baltazara Behema, iluminowany rękopis spisany na początku XVI wieku, zawierający odpisy przywilejów i statutów miasta Krakowa, roty przysiąg i ustawy cechów krakowskich, oraz książkę z pamiątkowymi fotografiami z udziału księdza kardynała w uroczystościach Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W sobotę 21 stycznia Archidiecezji Krakowskiej w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie na Białych Morzach odbędzie się msza św. dziękczynna za posługę księdza kardynała, w czasie której laudację wygłosi rektor UJ.

Adres gratulacyjny
Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum