Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zakończył się pierwszy etap modernizacji szpitala dziecięcego

Zakończył się pierwszy etap modernizacji szpitala dziecięcego

Dobiegł końca 1. etap Programu Przebudowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie na lata 2011-2018. Dzięki rządowej dotacji wyremontowane zostały oddziały liczące prawie 300 łóżek oraz kuchnia, apteka, pomieszczenia dydaktyczne i techniczne. Powstał także nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy z lądowiskiem. Zwieńczeniem tej części modernizacji było oficjalne otwarcie 23 stycznia budynku A., tzw. Okrąglaka.

Budynek A to jedna z najstarszych części szpitala. Powstał w 1965 roku. W poniedziałek, po trwającym ponad rok remoncie, oficjalnie otwarto go po raz drugi.

- Zmodernizowany Okrąglak otrzymał nowe życie: budynek jest bardziej funkcjonalny, jaśniejszy i znacznie weselszy. Modernizacja szpitala, w którym równocześnie przez cały ratuje się życie i zdrowie pacjentów, to ogromny wysiłek logistyczny i organizacyjny. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że udało się zrobić już tak wiele - podkreśla dr hab. Maciej Kowalczyk dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie (USD).

Wkrótce do Okrąglaka zostaną przeniesieni pacjenci z 5 oddziałów (kardiologia, gastroenterologia, reumatologia i choroby środowiskowe, onkologia i hematologia oraz leczenie żywieniowe). W sumie znajdzie się tam blisko 200 łóżek. Dzięki rozbudowie zyskano także dodatkową przestrzeń ok. 1000 m kw., gdzie mieścić się będą dyżurki lekarskie, pomieszczenia biurowe oraz pokoje nauki i zabaw dla dzieci. Dostępne będą również pomieszczenia socjalne dla rodziców.

Głównym założeniem modernizacji jest dostosowanie szpitala do współczesnych standardów i wymogów technicznych oraz stworzenie lepszych warunków do pobytu oraz leczenia dzieci. Koszt 1. etapu, obejmującego 5 budynków szpitala, wyniósł łącznie 140 mln zł. Prace sfinansowane zostały z rządowego Programu Przebudowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie na lata 2011-2018. Dotacja na ten cel wyniesie w sumie 201 mln zł.

- Pozostałe środki zostaną wykorzystane na drugi etap modernizacji, czyli remont tzw. budynków rehabilitacji. Będzie on realizowany tak, by na raz nie wyłączać z użytku wszystkich funkcjonujących tam oddziałów i poradni - zapowiada dr hab. Maciej Kowalczyk.

Efekty pierwszego etapu modernizacji (obiekty, które już funkcjonują):

  • W budynku C powstał Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). Znalazły się tam nowoczesne sale zabiegowe, zamykany podjazd dla karetek, przestronna poczekalnia dla pacjentów i dyżurki lekarskie. SOR połączony jest śluzą z lądowiskiem, którego płyta ma powierzchnię 550 m kw. Mogą na nim lądować śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W trakcie modernizacji szpitala rozdzielona została droga dojazdu dla karetek oraz samochodów rodziców pacjentów.
  • W wyremontowanej kuchni zainwestowano w nowoczesny sprzęt gastronomiczny oraz urządzenia utrzymujące odpowiednią temperaturę posiłków transportowanych na oddziały. Nowością jest również możliwość przyrządzanie posiłków metodą sous-vide, która polega na długotrwałym gotowaniu lub pieczeniu w niskiej temperaturze zapakowanych próżniowo produktów. Dzięki temu posiłki są zdrowsze i smaczniejsze.
  • Szpitalna apteka po modernizacji jest jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce. 24 godziny na dobę przygotowywane są tu indywidualne dawki leków doustnych, dożylnych, cytostatyki oraz mieszanki do leczenia żywieniowego. Inwestycja pozwoliła na wprowadzenie systemu dystrybucji leków unidose. Umożliwia to przygotowywanie w aptece jednostkowo zapakowanych i odpowiednio opisanych dawek medykamentów dla każdego pacjenta. Celem innowacji jest bezpieczniejsze, skuteczniejsze leczenie oraz usprawnienie gospodarki lekami.
  • W budynku B wykonano prace w zakresie przebudowy części dydaktycznej (aula, sale seminaryjne) i pomieszczeń biurowych oraz oddziału kardiochirurgii, prosektorium, pracowni radiologii i pracowni patomorfologii.
  • Zakończono przebudowę budynku J, w którym znajduje się centralna serwerownia i dyspozytornia techniczna szpitala z centrum komputerowym.
  • Dobudowano dodatkowe pomieszczenia w budynku C dla potrzeb oddziału neurochirurgii i ortopedii. Powstały tam pokoje wielołóżkowe, izolatki, łazienki pacjentów, personelu i rodziców, stanowiska pielęgniarskie z zapleczem, pokoje zabiegowe, dyżurki i pokoje socjalne personelu, a także pomieszczenia gospodarcze i magazynowe.
  • Zmodernizowano stację transformatorową, dzięki której szpital wyposażono w nowoczesną sieć elektryczną umożliwiającą m.in. zasilanie nowej sali hybrydowej i oddziałów chirurgicznych.
  • Wyremontowano i rozbudowano Budynek A, tzw. Okrąglak.
Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron