Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Naukowcy z UJ zdobyli granty na polsko-francuskie badania

Naukowcy z UJ zdobyli granty na polsko-francuskie badania

Dwa projekty zgłoszone przez badaczy z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM oraz Wydziału Matematyki i Informatyki UJ zostaną zrealizowane w ramach polsko-francuskiego konkursu Polonium 2017/2018, którego koordynatorem w naszym kraju jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a po stronie francuskiej resorty spraw zagranicznych oraz szkolnictwa wyższego i badań. W programie nagrodzono 21 projektów.

"Program Polonium jest wspierany finansowo przez obie strony, zgodnie z regulacjami finansowymi obowiązującymi w kraju każdej z nich. Strona francuska pokryje koszty pobytu naukowców we Francji w wysokości 100 euro/dzień, koszty podróży naukowców francuskich do Polski do 550 euro oraz koszty zarządzania programem agencji Campus France. Strona polska pokryje koszty pobytu naukowców francuskich w Polsce w wysokości 300 zł/dzień oraz koszty podróży naukowców polskich do Francji z budżetu przewidzianego na ten cel w ramach środków przekazywanych jednostkom polskim na finansowanie działalności statutowej" - czytamy w komunikacie resortu nauki.

Zgodnie z regulaminem konkursu wnioski można było składać z dowolnej dziedziny nauki, przy czym preferowane były jednak te, w ramach których realizowane będą projekty podejmujące następujące zagadnienia: energia; fizyka nuklearna, astronomia, kataliza; zrównoważony rozwój; agronomia i bezpieczeństwo żywności; nano- i biotechnologie; nauki o życiu; medycyna (szczególnie badania nad rakiem); technologie informacyjne i komunikacyjne. Dodatkowo na korzyść aplikujących działała planowana w projekcie obecność młodych badaczy, studentów, doktorantów i osób, które niedawno uzyskały tytuł doktora.

Finansowanie w konkursie Polonium przyznano projektowi Nowe funkcjonalnie selektywne ligandy receptora serotoninowego 5-HT6 jako perspektywa w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, którego kierownikiem jest dr hab. Paweł Zajdel, adiunkt w Zakładzie Chemii Leków UJ CM. Koordynatorem projektu ze strony francuskiej będzie dr Frédéric Lamaty z Zakładu Chemii Zielonej Instytutu Biocząsteczek im. Maxa Mousserona w Montpellier. W badaniach uczestniczyć będą również dr Katarzyna Grychowska, dr Vittorio Canale i doktorant Marcin Drop z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM oraz dr Nicolas Massurier.

- Celem projektu jest rozwój metod syntezy związków chemicznych techniką flow chemistry oraz opracowanie nowych cząsteczek działających w sposób wysoce specyficzny na wybrane struktury receptorowe zlokalizowane w ośrodkowym układzie nerwowym. Związki tego typu mogą wykazać potencjał w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych. Ze względu na interdyscyplinarność projektu w badania zaangażowani będą również młodzi naukowcy spoza jednostek ujętych w planach mobilności, to jest Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie oraz Instytutu Genomiki Funkcjonalnej w Montpellier - wyjaśnia dr hab. Paweł Zajdel.

Drugi, zwycięski projekt zgłoszony przez naukowców z UJ dotyczy ilościowych aspektów logiki i programów. Jego koordynatorem w Polsce będzie prof. Marek Zaionc, kierownik Katedry Podstaw Informatyki UJ, a we Francji prof. Olivier Bodini z Le Laboratoire d'Informatique de Paris-Nord. W prace zaangażowani będą również inni naukowcy z Wydziału Matematyki i Informatyki UJ: dr Katarzyna Grygiel oraz doktoranci Agnieszka Łupińska, Łukasz Lachowski i Maciej Bendkowski.

- Badania w grancie będą dotyczyły kombinatoryki dla obiektów logicznych i obliczeniowych. Prace te pozwalają czasami rozstrzygać, jakie są gęstości zbiorów takich obiektów. Obiektami naszego zainteresowania są formuły logiki bądź ich dowody, bądź programy napisane w specyficznych językach programowania jak rachunek lambda czy logika kombinatoryczna. Grant jest ukoronowaniem wieloletniej współpracy z kolegami z Francji - mówi prof. Marek Zaionc i dodaje:

- Będziemy starali się odpowiedzieć na pytania, jak za pomocą metod kombinatorycznych opisać liczbę obiektów logicznych o zadanym rozmiarze, jak wyglądają funkcje tworzące kodujące te liczebności, a także, jakie jest graniczne asymptotyczne zachowanie ciągów zliczających badane obiekty logiczne.

Polecamy również
Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Między neuroróżnorodnością a terapią

Między neuroróżnorodnością a terapią

Absolwenci UJ CM wśród najlepszych w wiosennej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego

Absolwenci UJ CM wśród najlepszych w wiosennej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego

Certyfikaty Doskonałości Kształcenia dla kierunków studiów prowadzonych przez UJ

Certyfikaty Doskonałości Kształcenia dla kierunków studiów prowadzonych przez UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron