Delegacja Uniwersytetu Jagiellońskiego z wizytą na Cyprze

Na zaproszenie rady miasta oraz burmistrza Pafos Fedonasa Fedonosa delegacja Uniwersytetu Jagiellońskiego wzięła udział w dniach 28-29 stycznia 2017 r. w uroczystościach rozpoczynających objęcie przez to cypryjskie miasto zaszczytnego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. W 2017 roku Pafos rolę tę będzie dzielić wraz z duńskim Aarhus.

Dziekan Wydziału Historycznego UJ prof. Jan Święch, prodziekan tegoż wydziału prof. Stanisław Sroka oraz prof. Ewdoksia Papuci-Władyka, kierownik Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii UJ uczestniczyli w dwudniowym programie inauguracyjnym, jak również przeprowadzili rozmowy z burmistrzem, sekretarzem oraz członkami rady miejskiej w kwestii dalszej współpracy między miastem i naszą uczelnią oraz uwzględnienia w programie imprez ESK promocji dokonań archeologów z UJ prowadzących badania w ramach ekspedycji Paphos Agora Project. Zespoły badawcze misji wraz z artystami pracują obecnie nad audiowizualnym projektem wykorzystania nowych mediów do interpretacji dziedzictwa kulturowego, a wyniki będą prezentowane m.in. podczas publicznych perfomance'ów i wystaw w Pafos oraz wystawy i promocji albumu dokumentującego projekt, które odbędą się w Krakowie.

Interdyscyplinarne, międzynarodowe badania w ramach projektu UJ na Cyprze realizowane są pod kierunkiem prof. Papuci-Władyki od 2011 roku na agorze w centralnej części antycznego miasta, a także na innych jego obszarach. Pafos, którego zabytki wpisane są na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, w okresie hellenistycznym (czasy po Aleksandrze Wielkim) oraz rzymskim pełniło funkcję stolicy Cypru.

Delegacja UJ oraz burmistrz Pafos Fedonas Fedonos z żoną Luizą.

Widok agory antycznego miasta Pafos, gdzie prowadzone są badania archeologów UJ.
Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim