Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Odnowienie doktoratu profesor Anny Marchlewskiej-Koj

Odnowienie doktoratu profesor Anny Marchlewskiej-Koj

24 lutego w auli Collegium Maius odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UJ z okazji odnowienia po pięćdziesięciu latach doktoratu wybitnej uczonej, badaczki, specjalistki z zakresu genetyki i endokrynologii - prof. Anny Marchlewskiej-Koj.

 

 

W trakcie uroczystości Profesor odebrała dyplom z wyrazami uznania za:

  • zainicjowanie nurtu badań nad feromonami i ich rolą w hormonalnej regulacji rozrodu gryzoni;
  • wprowadzenie do Polski działań związanych z ochroną zwierząt laboratoryjnych. W Uniwersytecie Jagiellońskim profesor Anna Marchlewska-Koj była wiceprzewodniczącą Stałej Rektorskiej Komisji ds. Doświadczeń na Zwierzętach,  a przez 10 lat była przewodniczącą I Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach w Krakowie;
  • wieloletnią działalność popularyzującą naukę, zwłaszcza w Krakowskim Młodzieżowym Towarzystwie Przyjaciół Nauk i Sztuk działającym pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie.

Laudację na cześć Jubilatki wygłosił prof. January Weiner z Instytutu Nauk o Środowisku UJ. Przedstawiając w swym wystąpieniu drogę życiową i ścieżkę kariery naukowej prof. Marchlewskiej-Koj, przypomniał, że jej zainteresowania naukowe skupiały się na endokrynologii, genetyce, w szczególności zaś na komunikacji między osobnikami, która wpływa na fizjologię rozrodu.

- W rzemiośle biologa eksperymentatora prowadzącego doświadczenia na zwierzętach fundamentalne znaczenie ma właściwe obchodzenie się z obiektami badań. Od początku swojej pracy prof. Marchlewska-Koj z wielkim zaangażowaniem dbała o standardy bioetyczne, prowadziła szkolenia dla pracowników UJ na temat właściwego prowadzenia hodowli zwierząt doświadczalnych, kiedy Uniwersytet Jagielloński jako pierwszy w Polsce wprowadził ścisłe regulacje dotyczące bioetyki badań naukowych - mówił laudator.

- Wkład w rozwój nauki światowej, z afiliacją Uniwersytetu Jagiellońskiego, przekazywanie wiedzy setkom studentów, trudno w kilku słowach podsumować dokonania prof. Anny Marchlewskiej-Koj. Ale to nie wszystko. Kto studiował pod jej kierunkiem, kto miał sposobność współpracować z nią, ten wie o przyjacielskiej, pełnej entuzjazmu i humoru aurze, która zawsze ją otacza – podsumował wystąpienie prof. Weiner.

Prof. dr hab. Anna Marchlewska-Koj całą swoją karierę zawodową (49 lat pracy) związała z Uniwersytetem Jagiellońskim.  Tutaj w 1960 roku ukończyła studia biologiczne, następnie w 1967 roku otrzymała stopień doktora, a w 1976 roku stopień doktora habilitowanego nauk przyrodniczych. Tytuł naukowy profesora otrzymała w 1987 roku a stanowisko profesora zwyczajnego w 2001 roku.

Prof. dr hab. Anna Marchlewska-Koj jest specjalistą z zakresu genetyki i endokrynologii. Prof. Anna Marchlewska-Koj była w Polsce inicjatorem nurtu badań nad feromonami. Zajmowała się również etycznymi aspektami doświadczeń na zwierzętach, była pionierem  w organizacji ochrony zwierząt laboratoryjnych, w Uniwersytecie Jagiellońskim pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Stałej Rektorskiej Komisji ds. Doświadczeń na Zwierzętach, a przez 10 lat była przewodniczącą I Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach w Krakowie.

Pełniła także szereg innych funkcji w Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1987-1991 była Zastępcą Dyrektora Instytutu Zoologii, w latach 1991-2006 kierownikiem Zakładu Rozrodu Ssaków i przewodniczącą zespołu ds. Programu Sokrates Stałej Rektorskiej Komisji ds. Międzynarodowych Programów Edukacyjnych. Uczestniczyła w gremiach wielu towarzystw naukowych, komitetów redakcyjnych, Komisjach PAN.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Widok zawartości stron Widok zawartości stron