Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studenci z UJ wyróżnieni w hackathonie KrakHack

Studenci z UJ wyróżnieni w hackathonie KrakHack

W weekend 18–19 marca 2017 w Krakowie odbył się hackathon KrakHack – burza mózgów, której celem było wykreowanie pomysłów na miasto przyszłości. Wśród wyróżnionych pomysłów znalazł się projekt studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

KrakHack jest elementem „Strategii rozwoju Krakowa 2030”, dokumentu określającego najważniejsze obszary rozwoju miasta w ciągu najbliższych lat. Do tej pory w strategię zaangażowani byli głównie eksperci i organizacje pozarządowe. Władze miasta zdecydowały sięzaprosić do udziału  również mieszkańców, głównie młodzież, decydując się na formę popularnych wśród programistów maratonów, trwających zazwyczaj od 24 do 72 godzin, w czasie których uczestnicy próbują rozwiązać konkretny problem.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – na 100 miejsc zgłosiło się niemalże 200 osób: studentów, specjalistów IT, przedstawicieli różnych stowarzyszeń i ruchów społecznych. Ze względu na wysoki poziom projektów organizatorzy zdecydowali się zwiększyć pulę miejsc do 150. Zespoły liczące od dwóch do pięciu osób zaproponowały 36 projektów.

Jednym z dziesięciu wyróżnionych okazał się być pomysł Kraków Zdrój opracowany przez czworo studentów Wydziału Geografii i Geologii UJ - Waldemara Boczara, Kingę Choczyńską, Macieja Filiksa i Magdalenę Plutę - polegający na wykorzystaniu znajdujących się na terenie miasta studni artezyjskich i stworzeniu na ich bazie miejsca wypoczynku i wyciszenia mieszkańców. W Krakowie jest obecnie sześć takich zabezpieczonych, lecz nieużywanych studni. Projekt studentów z umożliwiłby wykorzystanie ich bogatej w składniki mineralne wody, a także stworzenie miejsc wypoczynkowych dla mieszkańców.

Wśród patronów wydarzenia znajdują się krakowskie uczelnie: Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Rolniczy, Uniwersytet Pedagogiczny i Krakowska Akademia. Patronem medialnym jest „Rzeczpospolita".

Polecamy również
Studenci UJ wyróżnili pracowników uczelni
Siedemnasta Majówka Uniwersytecka za nami
Festiwal Nauki i Sztuki - dobra zabawa z nauką w tle
Dzień Otwarty na Kampusie UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj