Ponad sześciuset uczniów pisało próbną maturę z chemii z UJ i „Dziennikiem Polskim”

Zorganizowaliśmy ją dla uczniów, bo ich lubimy i chcemy, aby poziom przyszłych studentów był jak najlepszy – mówi dr Karol Dudek z Wydziału Chemii UJ.

Już za trzy tygodnie odbędzie się egzamin maturalny z chemii. Warto zatem zweryfikować swoją wiedzę z tego zakresu. Tak zrobiło niemało, bo ponad sześciuset uczniów, którzy wzięli udział w akcji Próbna Matura z Chemii 2017. Inicjatywę tę zorganizował Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i „Dziennik Polski”, a swoim patronatem objął rektor UJ, prof. Wojciech Nowak.

– Jesteśmy tutaj, aby przekonać się o tym, ile naprawdę umiemy. Chcemy zobaczyć jak wygląda matura i sprawdzić czy radzimy sobie ze stresem – mówili przed aulą w Auditorium Maximum uczniowie z liceum w Miechowie.–Podchodzę do tego testu, żeby dowiedzieć się czy jestem już przygotowany do egzaminu, czy może muszę jeszcze przysiąść nad książkami – dodaje Filip Pasieczny. Uczniów w Auditorium Maximum przywitali i życzyli powodzenia na próbnej i tej prawdziwej maturze, prof. Armen Edigarian, prorektor ds. dydaktyki, prof. Piotr Kuśtrowski, dziekan Wydziału Chemii i dr hab. Andrzej Eilmes, prodziekan Wydziału Chemii ds. dydaktyki. Sam egzamin poprzedziła uroczystości wręczenia nagród laureatom Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej oraz Międzynarodowego Konkursu ECHEM Test.

Pomysłodawcami, zorganizowanego już po raz drugi, wydarzenia są dr Karol Dudek i dr Michał Płotek z Wydziału Chemii UJ oraz mgr Tomasz Wichur z Wydziału Farmacji Collegium Medicum UJ, oni też opracowali pytania na tegoroczny test.  – Nasza próbna matura ma na celu pomóc uczniom i nauczycielom w lepszym przygotowaniu do egzaminu dojrzałości. Na rynku dostępnych jest wiele arkuszy z próbnymi maturami, jednak nie zawsze są one merytorycznie i dydaktycznie poprawne. Na tej próbnej maturze jest inaczej, stąd cieszy się ona tak dużym zainteresowaniem – mówi dr Karol Dudek. – Zorganizowaliśmy ją dla uczniów, bo ich lubimy i chcemy, aby poziom przyszłych studentów był jak najlepszy – dodaje.

Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy współpracy z Fundacją Pro Chemia realizuje również całoroczne warsztaty "Ostatni Dzwonek Przed Maturą". Na najbliższe, które odbędą się 29 i 30 kwietnia 2017, wciąż można się jeszcze zapisać. Dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z kolei przeznaczony jest całoroczny cykl wykładów "Chemia niejedno ma imię".

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau