Uniwersytet Jagielloński na targach przemysłowych Hannover Messe 2017

24 kwietnia rozpoczęło się jedno z największych i najbardziej prestiżowych na świecie targów przemysłowych - Hannover Messe 2017 (Międzynarodowe Targi Innowacji Technologii Przemysłowych w Hanowerze). Podczas wydarzenia zaprezentowane zostanie ok. 200 polskich firm oraz 27 krajowych technologii opracowanych przez krajowe jednostki naukowe w tym innowacyjne rozwiązania Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Polskie wynalazki prezentowane są na trzech stoiskach: stoisku polskich firm (z 8 województw - w tym z woj. małopolskiego), stoisku SciTech Poland (wynalazki studentów, laureatów projektu "Najlepsi z najlepszych") i stoisku Strefa start-upów (oferta 18 innowacyjnych firm).

Uniwersytet Jagielloński promuje Nowy Pozytonowy Tomograf PET. Urządzenie opracował zespół naukowy Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, kierowany przez prof. dr hab. Pawła Moskala. Pozwala ono na nieinwazyjne obrazowanie przebiegu procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie pacjenta dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologicznie metody diagnostycznej. Ułatwi efektywnie wykrywać m.in. przerzuty nowotworowe pojawiające się w dowolnym miejscu ciała pacjenta jak również w m.in. badaniach klinicznych nowych leków. Obecnie prowadzone są rozmowy z inwestorami, którzy pozwolą na komercyjne dopracowanie produktu oraz szybkie wprowadzenie technologii na rynek - mówi Dyrektor Centrum Transferu Technologii CITTRU Uniwersytetu Jagiellońskiego – jednostki odpowiedzialnej za komercjalizację wynalazków uniwersyteckich. Więcej o nowej technologii na uniwersyteckim sciencemarket.pl.

Na stoisku UJ prezentowane jest również Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS pierwszy w Polsce synchrotron tj. nowoczesne multidyscyplinarne urządzenie badawcze, które otworzy nowe możliwości w wielu dziedzinach nauki takich jak: biologia, chemia, fizyka, inżynieria materiałowa, medycyna, farmakologia, geologia czy krystalografia.

W targowej Strefie Startup prezentuje się również HussarTech - spin-out założony przez naukowców i doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Firma wdraża na rynek innowacyjny materiał hybrydowy o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych i antywirusowych.

Poza UJ swoje wynalazki zaprezentowały także inne polskie uczelnie m.in.: Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo - Hutnicza w Krakowie.

Mamy nadzieję, że po zakończeniu imprezy hasło „SMART MEANS POLAND” będzie na świecie dostrzegalne i że Uniwersytet Jagielloński będzie coraz bardziej rozpoznawalną marką dla przemysłu.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM