Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego przeprowadzili pionierską operację

Nowatorska operacja usunięcia węzłów chłonnych w nowotworze męskich zewnętrznych narządów płciowych z dostępem przez kończynę dolną odbyła się w ubiegłą środę w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Skomplikowany zabieg trwał 3 godziny, a przeprowadził go zespół profesora Piotra Chłosty, kierownika Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej.

- Nowotwory zewnętrznych narządów płciowych męskich bardzo często powodują ryzyko ekspansji choroby do regionalnych węzłów chłonnych, czyli powierzchniowych węzłów pachwinowych. Wiadomym jest, że klasyczna metoda rozległej limfadenektomii, usunięcia węzłów chłonnych, wiąże się z dużym ryzykiem pooperacyjnym. Chodzi między innymi o martwicę okolicy operowanej czy odleżyny, co jest zjawiskiem dość częstym. Jest to uwarunkowane przede wszystkim faktem, że operacja dotyczy trudno gojących się obszarów ludzkiego ciała - tłumaczy prof. Piotr Chłosta.

Wykonana metodą laparoskopową operacja w znaczny sposób minimalizuje ryzyko tych powikłań i znacznie poprawia komfort życia pacjenta. Jej wykonanie wymaga jednak zarówno odpowiedniego zaplecza technologicznego, jak i starannego przygotowania oraz doświadczenia lekarzy.

- Wszystkie operacje wykonywane są metodą endowizji z wykorzystaniem otworów naturalnych ciała albo poprzez niewielkie nacięcie w powłokach chorego. Charakteryzują się one większym stopniem trudności niż klasyczne operacje otwarte. W tym przypadku wprowadziliśmy instrumenty w kończynę dolną, w okolicy kolana leczonego mężczyzny, a następnie dotarliśmy do okolicy pachwinowej metodą rozwarstwienia tkanek podskórnych pomiędzy mięśniami uda a powłokami skórnymi - precyzuje prof. Chłosta.

Metoda ta stosowana jest na świecie dopiero od końca zeszłego roku. W Polsce zastosowano ją po raz pierwszy właśnie w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. - Bardzo się cieszę, że dokonaliśmy kolejnego postępu w dziedzinie chirurgii męskiego układu moczowego i moczowo-płciowego. Dla naszych chorych to szansa, aby nowatorski zabieg, stał się rutynowym - komentuje kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM