Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nowoczesny sprzęt do ratowania małych pacjentów z wadami serca

Nowoczesny sprzęt do ratowania małych pacjentów z wadami serca

Pracownia Hemodynamiczna Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu otrzymała nowy angiograf, który umożliwi bezpieczniejsze i dokładniejsze diagnozowanie wad serca u małych pacjentów. Aparat zakupiono dzięki dotacji z programu Polkard Ministerstwa Zdrowia, środkom własnym placówki oraz wsparciu Fundacji "O zdrowie dziecka".

 

Poprzedni angiograf uległ awarii w 2016 roku po prawie 13 latach eksploatacji. Jego naprawa okazała się nieopłacalna. Przez wiele miesięcy zabiegi cewnikowania serca wykonywane były gościnnie na sali hybrydowej. Było to rozwiązanie tymczasowe, ponieważ sala ta przeznaczona jest do skomplikowanych operacji kardiochirurgicznych, neurochirurgicznych i ortopedycznych.

- Angiograf, który dziś mamy przyjemność zaprezentować, to sprzęt najwyższej klasy pozwalający utrzymać wysoki poziom leczenia dzieci z wadami serca. Sukcesy naszych kardiologów i kardiochirurgów sprawiają, że trafiają do nas najcięższe przypadki rejonu południowej Polski, często także z całego kraju. Bez tego aparatu trudno sobie wyobrazić obecne leczenie dzieci z wadami serca. To niewątpliwie nasz kolejny sukces inwestycyjny - podkreśla dr hab. Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpital Dziecięcego w Krakowie (USD).

Angiograf służy do wizualizacji serca i naczyń krwionośnych przy użyciu promieni rentgenowskich. Za jego pomocą wykonuje się m.in. zabiegi cewnikowania serca. Wykorzystuje się go również podczas zabiegów interwencyjnych wykonywanych przeznaczyniowo. Mogą one zastępować leczenie operacyjne lub są uzupełnieniem wieloetapowej terapii.

- W czasie badania aparat uwidacznia drogę cewnika, a po wstrzyknięciu środka kontrastowego rejestruje rozchodzenie się go w sercu i naczyniach. Dzięki wbudowanej stacji roboczej mamy możliwość wykonania szczegółowych pomiarów anatomicznych. Mierzymy przykładowo wielkość nieprawidłowych otworów w sercu i naczyniach, a także zwężenia i poszerzenia naczyń - wyjaśnia dr Wanda Król-Jawień, kierownik Pracowni Hemodynamicznej USD.

Zaletą nowego sprzętu jest nie tylko możliwość dokładnego obrazowania w 3D, ale także emitowanie niskiej dawki promieniowania rentgenowskiego. Jest to szczególnie ważne dla małych pacjentów ze złożonymi wadami serca, którzy podczas leczenia są wielokrotnie poddawani zabiegowi cewnikowania.

W Pracowni Hemodynamicznej miesięcznie wykonuje się około 30 zabiegów. Nowy aparat pracuje od marca. Kosztował ponad 1,7 mln zł. Znaczną część tej kwoty - 1,37 mln zł - przekazało Ministerstwo Zdrowia w ramach "Narodowego programu wspierania dostępności do profilaktyki i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego - Polkard" na lata 2013-2016.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Ranking wydziałów prawa "Rzeczpospolitej": UJ nadal na czele
Zakończenie 21. edycji Szkoły Prawa Niemieckiego
Dr hab. Artur Jurczyszyn laureatem Nagrody im. Tadeusza Browicza
Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj