Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

UJ bezkonkurencyjny w rankingu wydziałów prawa "Rzeczpospolitej"

UJ bezkonkurencyjny w rankingu wydziałów prawa "Rzeczpospolitej"

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ) po raz 4. z rzędu zwyciężył w rankingu wydziałów prawa uczelni publicznych przygotowanym przez dziennik "Rzeczpospolita". Laur pierwszeństwa zapewniła mu m.in. wysoka zdawalność na aplikacje i godny pozazdroszczenia potencjał naukowy, czyli świetna kadra i wysoka ocena parametryczna. Na drugim miejscu sklasyfikowano Uniwersytet Warszawski, na trzecim Uniwersytet w Białymstoku.

Autorzy 6. edycji rankingu "Rzeczpospolitej" oceniali jednostki prowadzące studia prawnicze w trzech kategoriach: potencjał naukowy (ocena parametryczna, rozwój kadry, uprawnienia doktorskie i habilitacyjne, konkurencyjność, konferencje), jakość kształcenia (zdawalność na aplikację, dostępność kadry naukowej, praktyka zawodowa, ocena wyróżniająca PKA, wykładowcy zawodowi) oraz współpraca z zagranicą (mobilność kadry i studentów, wielojęzyczność, szkoły prawa obcego). Każdej z nich przyporządkowano odpowiednio 14, 17,5 i 14 punktów.

"W tej edycji wprowadziliśmy jednak zmiany. Po pierwsze, nie uwzględniliśmy punktacji ostatecznej oceny parametrycznej. Przyznaliśmy punkty za posiadaną kategorię naukową. Dodaliśmy też nowe kryterium: konferencje naukowe zorganizowane w 2016 r. Po drugie, w kategorii potencjał naukowy i jakość kształcenia w obliczeniach uwzględniliśmy wszystkich pracowników prowadzących regularne zajęcia na kierunku prawo. Po trzecie, w porozumieniu z Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych ustaliliśmy, że najwyżej punktujemy te kliniki, w których przypada najmniej studentów na opiekuna, któremu godziny w poradni liczą się do pensum" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Maksymalnie można było zatem otrzymać 45,5 punktów. Uniwersytet Jagielloński zdobył ich 31,8, Uniwersytet Warszawski 29,8, a Uniwersytet w Białymstoku 29,5. Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły: Uniwersytet Łódzki (27,6), Uniwersytet Wrocławski (27,3), Uniwersytet im. Adam Mickiewicza w Poznaniu (25,5), Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (23,7), Uniwersytet Śląski w Katowicach (23,6), Uniwersytet Gdański (22,7) i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (22,4).

Zwycięstwo w kolejnej edycji rankingu cieszy prof. Jerzego Pisulińskiego, dziekana WPiA UJ. Zwraca on jednak uwagę na zmniejszający się dystans między WPiA UJ a innymi wydziałami prawa w kraju. Dlatego władze dziekańskie planują w najbliższym czasie podjąć szereg nowych inicjatyw, by oferta edukacyjna była na jeszcze wyższym poziomie.

- We wrześniu bieżącego roku ruszy pierwsza edycja międzynarodowej szkoły letniej prawa własności intelektualnej. W niedalekiej przyszłości chcielibyśmy stworzyć jeszcze dwie lub trzy tego rodzaju szkoły. Planujemy także uruchomienie dwóch nowych kierunków studiów drugiego stopnia w języku angielskim. Mamy deklarację władz Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) w Genewie w sprawie wsparcia naszego projektu studiów z zakresu własności intelektualnej i nowych mediów. Jest to bardzo ważne, bowiem WIPO zrzesza 190 państw i dysponuje specjalistami, którzy mogliby prowadzić zajęcia na nowym kierunku studiów. Swoją pomoc deklaruje też prezes Urzędu Patentowego RP dr Alicja Adamczak - wyjaśnia prof. Jerzy Pisuliński.

W planach, oprócz studiów z zakresu własności intelektualnej, jest również utworzenie studiów interdyscyplinarnych z kryminologii sądowej. Obejmowałyby one m.in. kryminologie i kryminalistykę, psychologie sądową, chemię i biologię sądową.

- Dzięki tym inicjatywom mamy nadzieję na pozyskanie studentów zagranicznych, gdyż zdobyte wykształcenie absolwenci będą mogli wykorzystać w swoich krajach. Jednocześnie będziemy podejmować działania mające na celu reformę studiów administracyjnych, aby lepiej dostosować się do potrzeb potencjalnych pracodawców. Mam tu na myśli nie tylko organy administracji państwowej i samorządowej, lecz także biznesu. Uczynimy je bardziej atrakcyjnymi dla studentów - dodaje dziekan WPiA UJ.

Polecamy również
Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Między neuroróżnorodnością a terapią

Między neuroróżnorodnością a terapią

Absolwenci UJ CM wśród najlepszych w wiosennej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego

Absolwenci UJ CM wśród najlepszych w wiosennej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron