UJ liderem rankingu reputacji polskich uczelni wyższych

Po raz trzeci wyłoniono Uczelnie Wysokiej Reputacji Premium Brand 2017. W rankingu generalnym placówek publicznych niezmiennie prym wiedzie Uniwersytet Jagielloński. Na drugim miejscu ex aequo sklasyfikowano 2 szkoły wyższe: Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademię Górniczo-Hutniczą.

Badanie objęło publiczne uczelnie akademickie, niepubliczne uczelnie magisterskie i państwowe wyższe szkoły zawodowe. Zdaniem dr. Tomasza Barana, eksperta ds. badań opinii i rynku, reputacja szkół wyższych ma kluczowe znaczenie przy wyborze kierunku studiów. Ważne są także wewnętrzne oceny i rankingi środowiska naukowego czy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale to właśnie reputacja marki może mieć wpływ rozstrzygający.

Ranking, organizowany przez Fundację na rzecz reputacji marki "Premium Brand", powstał na podstawie wyników ogólnopolskiego badania opinii, zrealizowanego wśród osób znających daną uczelnię. Metodologię pomiaru opracowała dr hab. Dominika Maison, prof. UW, ekspert w dziedzinie zachowań konsumenckich z agencji badawczej Maison&Partners. Respondenci oceniali uczelnie w 5 kluczowych wymiarach: renoma, referencje, atmosfera medialna, zaangażowanie społeczne oraz postrzeganie perspektyw zawodowych.

Na podstawie ocen w badanych wymiarach policzony został wskaźnik reputacji Premium Brand, który przyjmuje wartości od 1 do 100 punktów. Wynik na poziomie minimum 60 punktów kwalifikuje podmiot do uzyskania tytułu Uczelni Wysokiej Reputacji Premium Brand 2017.

Przypomnijmy, że to nie jedyny w ostatnim czasie ranking, w którym najstarsza polska uczelnia zanotowała bardzo dobry wynik. Uniwersytet Jagielloński zwyciężył w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2017, a także jako jedyny z Polski znalazł się w zestawieniu najbardziej innowacyjnych, europejskich szkół wyższych przygotowanym przez agencję Thomson Reuters.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"