Granty na tłumaczenie dzieł polskiej i światowej humanistyki

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało wyniki pierwszych konkursów w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH). Wśród 72 zakwalifikowanych do finansowania projektów 8 zostanie zrealizowanych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Uniwersalia, obok Dziedzictwa Narodowego oraz Fundamentów, to jeden z nowych modułów NPRH. Dwa konkursy, których celem było umożliwienie tłumaczenia i publikacji najwybitniejszych dzieł humanistyki, zostały ogłoszone w lipcu ubiegłego roku. Ocenionych zostało ponad 180 wniosków.

Uniwersalia 2.1 pozwolą na włączenie do obiegu międzynarodowego najważniejszych osiągnięć polskich nauk humanistycznych. Do konkursu mogły zostać zgłoszone zarówno tłumaczenia tekstów dawnych, jak i współczesnych. Będą one przełożone zostaną na języki kongresowe (priorytetem był język angielski). Resort nauki dofinansuje 4 uniwersyteckie projekty na łączną kwotę ponad 236 tys. zł. Przetłumaczone zostaną monografie Ład rzeczypospolitej. Polska myśl polityczna XVI wieku a klasyczna tradycja republikańska, Maria Czaplicka: płeć, szamanizm, rasa. Biografia antropologiczna oraz książki Czas muzeów w Europie Środkowej. Muzea i centra sztuki współczesne i Dlaczego istnieje raczej "Ja" niż "to"? Ontologia podmiotu w Upaniszadach.

Z kolei konkurs Uniwersalia 2.2 pozwoli na wzbogacenie polskich zbiorów klasycznej literatury zagranicznej. Przełożone na nasz język będą Heimskringli Snorriego Sturlusona, pisma wybrane Thomasa Carlyle'a i Witora Petrowa, a także Biblioteka religijna późnoantycznych filozofów. MNiSW przeznaczy na ten cel prawie 1,4 mln zł.

Listę wszystkich wniosków zakwalifikowanych do finansowania można znaleźć na stronie internetowej resortu nauki.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu