Wielomilionowa dotacja na modernizację przyszłej siedziby WSMiP UJ

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i rektor UJ prof. Wojciech Nowak podpisali umowę zakładającą przekazanie uczelni 40 mln zł dotacji celowej na inwestycję „Przebudowa i modernizacja budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego dla potrzeb Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych”. Prace budowlane rozpoczną się pod koniec bieżącego roku.

Otwierając spotkanie prof. Wojciech Nowak zaznaczył, że inwestycja ta jest kolejnym etapem rewitalizacji historycznego II Kampusu w centrum Krakowa. Jak zauważył, odnowiony budynek będzie dobrze komponował się z otoczeniem i umożliwi konsolidację rozproszonych jednostek wydziałowych, co znacznie ułatwi prace naukowe i dydaktyczne. Z kolei minister Jarosław Gowin podkreślił istotne znaczenie WSMiP w procesie internacjonalizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w kształceniu polskich elit administracyjnych i politycznych.

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych został utworzony w 2000 roku i do dziś nie posiada swojej siedziby. Działalność dydaktyczna wydziału prowadzona jest obecnie w wynajmowanych obiektach usytuowanych w znacznym rozproszeniu. Plan inwestycji zakłada kompleksową przebudowę i modernizację budynku UJ przy ul. Reymonta 4.

Roboty budowlane obejmą m.in. zmianę układu pomieszczeń, wyznaczenie nowych ciągów komunikacyjnych, w tym przebudowę części biegów klatek schodowych i zaprojektowanie schodów zewnętrznych, pełną wymianę instalacji wewnętrznych i remont elewacji.  Laboratoria i warsztaty zostaną przekształcone w sale biblioteczne i dydaktyczne. Planowana jest również termomodernizacja – zamontowane instalacje (w tym instalacje BMS) obniżą koszty zużycia energii o ok. 60%. Główna konstrukcja budynku pozostanie niezmieniona.

Obecny wygląd budynku przy ul. Reymonta 4

Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób o różnych stopniach niepełnosprawności. Zastosowane rozwiązania zapewnią pracownikom i studentom odpowiednie warunki  zarówno pod względem uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych i pracy naukowej, jak i potrzeb socjalnych. Przeniesienie pracowników i studentów WSMiP do jednego budynku wpłynie bezpośrednio na poprawę warunków pracy i zmniejszy koszty funkcjonowania wydziału, pozwoli również na rezygnację z komercyjnego wynajmu pomieszczeń i związanych z nim opłat.

Całkowita wartość inwestycji, ustalona w oparciu o projekt budowlany i wykonawczy, wynosi 84,4 mln zł, z czego 40 mln zł przekaże MNiSW, 21,8 mln zł dofinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, a 22,6 mln zł stanowią środki własne Uniwersytetu Jagiellońskiego (w tym 10,9 mln – środki Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych).

Budynek przy ul. Reymonta w Krakowie powstał jako siedziba Instytutu Fizyki i jest jednym z kilku obiektów zrealizowanych w początkach lat 60. z okazji 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego przypadającego na 1964 rok. Do 2015 roku był siedzibą Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, obecnie przeniesionego do nowego obiektu na III Kampusie UJ. Budynek został zaprojektowany i wykonany w układzie szkieletowym. Jest to obiekt siedmiokondygnacyjny, w całości podpiwniczony. Po modernizacji będzie mógł pomieścić wszystkie jednostki pozostające w strukturze WSMiP. Pozwoli to na znaczne podwyższenie jakości działalności dydaktycznej i zlikwiduje straty czasu studentów i pracowników wynikające z konieczności przemieszczania się pomiędzy oddalonymi jednostkami.

W przebudowanym obiekcie przewiduje się łącznie miejsce do nauki dla ponad 3 tys. studentów i 376 pracowników. Pełna działalność Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych rozpocznie się w roku akademickim 2020/2021.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM