Premier nagrodziła badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesorowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum (UJ CM), którzy są współtwórcami systemu wczesnej detekcji, koordynacji działań i leczenia pozaustrojowego ofiar głębokiej hipotermii, dr hab. Maciej Rak z Wydziału Polonistyki i dr Łukasz Pijanowski z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi zostali laureatami Nagród Prezesa Rady Ministrów. Wyróżnienia przyznawane są osiągnięcia naukowe lub artystyczne, w tym wybitny dorobek naukowy lub artystyczny.

Prezes Rady Ministrów za osiągnięcia naukowo-techniczne nagrodziła dr. Tomasza Darochę i dr. Sylweriusza Kosińskiego z zespołem, w skład którego weszli pracownicy naukowi UJ CM: prof. Rafał Drwiła, prof. Janusz Andres, prof. Jerzy Sadowski, dr hab. Bogusław Kapelak, prof. UJ, dr Janusz Konstanty-Kalandyk i dr Tomasz Sanak. Laureaci zostali uhonorowani za "opracowanie systemu wczesnej detekcji, koordynacji działań i leczenia pozaustrojowego ofiar głębokiej hipotermii, obejmującego opracowanie wytycznych dla rozpoznania i leczenia głębokiej hipotermii, projekt i konstrukcję innowacyjnych urządzeń oraz szeroki program szkoleń i organizacji systemu". O przyznanie nagrody wnioskował Wydział Lekarski UJ CM.

Za monografię "Kulturemy podhalańskie", będącą podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego, nagrodzono dr. hab. Macieja Raka z Wydziału Polonistyki. "Rozprawa jest pracą ambitną, interdyscyplinarną i pionierską, a zarazem podejmującą temat w wymiarze poznawczym, kulturowym i społecznym. Praca poświęcona jest opisowi istotnych kulturemów (słów-pojęć) z gwary Podhala potraktowanych jako klucze do zrozumienia kultury regionu i wyznaczniki tożsamości jego mieszkańców" - czytamy w uzasadnieniu nagrody.
Laureat od 2007 roku pracuje w Katedrze Historii Języka i Dialektologii UJ. Interesuje się dialektologią i etnolingwistyką, a w szczególności frazeologią gwarową, gwarami Podtatrza, aksjolingwistyką gwarową, historią dialektologii i ludoznawstwa. Jest stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wykładał gościnnie m.in. na Uniwersytecie Ottona von Guerickego w Magdeburgu, Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie czy Petersburskim Uniwersytecie Państwowym.

Wyróżniona została również rozprawa doktorska "Badania wpływu immunostymulacji i stresu na aktywność fagocytów karpia (Cyprinus carpio L.)" dr. Łukasza Pijanowskiego z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. Celem pracy, napisanej pod opieką dr hab. Magdaleny Chadzińskiej, było zbadanie wpływu immunostymulacji i/lub stresu na aktywność neutrofili i monocytów/makrofagów karpia (Cyprinus carpio L.).

Nagrody Prezesa Rady Ministrów zostały ustanowione z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk w 1994 roku. Wręczane są za osiągnięcia naukowe lub artystyczne, w tym za wybitny dorobek naukowy lub artystyczny, wysoko oceniane osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego lub stopnia doktora habilitowanego sztuki, wyróżnione rozprawy doktorskie i osiągnięcia naukowo-techniczne. Laureatów, corocznie w trybie konkursu, wyłania zespół ds. nagród, któremu przewodniczy prof. Stanisław Mikołajczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zasiada w nim m.in. prof. Maria Dzielska, emerytowany pracownik Wydziału Historycznego UJ.

Pełna lista nagrodzonych jest dostępna na stronie a stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Premiera RP.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ