Medale "Dziękujemy za wolność" dla przedstawicieli świata nauki

Kilkadziesiąt osób związanych z Uniwersytetem Jagiellońskim zostało uhonorowanych medalami "Dziękujemy za wolność" przyznawanymi przez Stowarzyszenie Sieć Solidarności. Gala, której towarzyszył koncert poezji śpiewanej Piotra Bukartyka wraz z zespołem, odbyła się w ubiegłą sobotę w Nowohuckim Centrum Kultury.

Medal "Dziękujemy za wolność" ustanowił w kwietniu 2014 roku Zarząd Stowarzyszenia Sieć Solidarności. Odznaczenie stanowi symboliczne wyrażenie wdzięczności i podziękowania dla możliwie szerokiego kręgu ludzi, którzy w okresie po 13 grudnia 1981 roku brali udział w tworzeniu niepodległej, demokratycznej i samorządnej Polski. Medal ma charakter regionalny. Do dziś uhonorowano nim ponad 500 osób. Przyznawany jest także pośmiertnie.

"Z okazji 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania 'Solidarności' kapituła medalu 'Dziękujemy za wolność' postanowiła uhonorować tym razem ludzi nauki. Pragniemy wyrazić naszą koleżeńską wdzięczność wobec niektórych osób spośród licznego grona ludzi nauki, a więc naukowców, nauczycieli akademickich, pracowników wyższych uczelni, akademii, instytutów, intelektualistów ze środowiska katolickiego, szczególnie związanych z 'Tygodnikiem Powszechnym', 'Znakiem' i wspólnotami akademickimi" - czytamy na stronie Stowarzyszenia Sieć Solidarności.

Lista uhonorowanych uczonych związanych z Uniwersytetem Jagiellońskim: prof. Jacek Baluch, śp. prof. Jan Błoński, śp. dr Andrzej Burzyński, dr Teresa Dobrowolska, prof. Tomasz Dohnalik, śp. prof. Kazimierz Godłowski, śp. prof. Alojzy Gołębiewski, Bożena Jasiak, Maciej Kozłowski, śp. prof. Anna Krzysztofowicz, Lesław Kuzaj, śp. Włodzimierz Łukawski, śp. prof. Ryszard Łużny, prof. Ewa Miodońska-Brooks, prof. Maria Papierz, prof. Michał Pułaski, dr Zofia Radzikowska, prof. Anna Raźny, Anna Reizer, dr Jan Schmager, Stanisław Siess Krzyszkowski, prof. Stefan Skiba, Tadeusz Szyma, śp. dr hab. Ewa Śledziewska, śp. ks. prof. Józef Tischner, śp. prof. Jerzy Vetulani, śp. prof. Zygmunt Wasylewski, dr hab. Józef Wróbel, prof. Bożena Wyrozumska.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum