Dni otwarte winnicy uniwersyteckiej przyciągnęły tłumy

W ubiegły weekend warto było wybrać się do malowniczych Łaz w powiecie bocheńskim, w których od ponad 12 lat działa winnica Uniwersytetu Jagiellońskiego "Nad Dworskim Potokiem". W zorganizowanych po raz drugi dniach otwartych wzięło udział ponad pół tysiąca enoturystów. Zwiedzający mogli poznać smaki szlachetnych win i spróbować różnych odmian winogron.

Dni otwarte stanowiły część programu "Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego" będącego okazją do poznania największych osobliwości regionu - muzeów, zabytków i instytucji kultury. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę gości po winnicy oprowadził jej kierownik Adam Kiszka, który podczas spaceru przybliżył historię tego niezwykłego miejsca, zdradził tajniki uprawy winorośli i produkcji wina. Zwiedzanie kończyło się degustacją win wyprodukowanych z owoców winnej latorośli uprawianej na słonecznych wzgórzach Ziemi Bocheńskiej. Chętni mieli również możliwość zakupu uniwersyteckiego wina.

Winnica "Nad Dworskim Potokiem" powstała z inicjatywy ówczesnego rektora UJ prof. Karola Musiała, dla którego inspirację stanowiły winnice należące do czołowych uczelni europejskich. Pierwsze krzewy winorośli zasadzono w niej wiosną 2005 roku na powierzchni 30 arów. Mimo że kolejnej zimy odnotowano rekordowe ponad trzydziestopniowe mrozy, krzewy wytrzymały te ekstremalne warunki i jesienią zebrano pierwsze owoce. W kolejnych latach plantacja ta została powiększona do obecnego areału 3,5 hektara. Obok winnicy powstał też nowocześnie wyposażony budynek winiarni z własnym laboratorium, w którym, obok produkcji wina są prowadzone także zajęcia dydaktyczne w ramach podyplomowych studiów z zakresu enologii.

Co roku w winnicy powstaje kilkanaście rodzajów wina. Najlepszą odmianą winorośli, świetnie adaptującą się do tutejszych warunków i dającą wyborny smak wina, jest Seyval Blanc. Kolejne miejsca zajmują Bianca, Hibernal i Solaris, z których otrzymuje się wina białe - od wytrawnych po półsłodkie. Na szczególną uwagę zasługują również wina czerwone, a wśród nich Regent, Rondo i Marechal Foch. Wina z Łazów zdobyły już sporą kolekcję medali na międzynarodowych konkursach winiarskich.

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Ambasador Sri Lanki odwiedziła Uniwersytet Jagielloński