Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nagroda „Pro Historia Polonorum” dla absolwenta UJ

Nagroda „Pro Historia Polonorum” dla absolwenta UJ

Szkocki historyk prof. Robert I. Frost został laureatem nagrody „Pro Historia Polonorum”. Wyróżnienie wręczono badaczowi 11 października br. w Auditorium Maximum UJ, podczas inauguracji III Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, za książkę „The Oxford History of Poland-Lithuania”, tom I.

– Dobry historyk zadaje pytanie, choć nie zawsze znajduje odpowiedzi. W tej książce starałem się zadawać pytania, ale nie zawsze znajdowałem odpowiedzi – mówił naukowiec podczas uroczystości. I dodawał: – W Krakowie poznałem dobrych i zacnych ludzi. Zdecydowałem, że o Polsce będę pisał doktorat. Historyk jest absolwentem Uniwersytetu w St. Andrews i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktorat obronił w UCL School of Slavonic and East European Studies. Obecnie pracuje w University of Aberdeen. Profesor Robert I.Frost w swoim wystąpieniu podziękował uczonym z UJ oraz historykom z innych polskich uczelni, a także z Litwy, Białorusi i Ukrainy. – Bez waszych prac nigdy nie byłbym w stanie czegoś takiego napisać – zauważył.

Nagroda „Pro Historia Polonorum” jest przyznawana co pięć lat za najlepszą książkę historyczną wydaną w języku obcym, dotyczącą historii Polski. Zwycięzca otrzymuje nagrodę - 20 tysięcy zł i statuetkę Galla Anonima. Celem konkursu jest przybliżenie Polakom dorobku obcych badaczy studiujących polską przeszłość, a także zachęcenie obcokrajowców do podejmowania tej tematyki. Do tegorocznej Nagrody „Pro Historia Polonorum” wpłynęło ponad 160 zgłoszeń. O wyborze laureatów decyduje specjalna kapituła, której przewodniczącym jest dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jan Święch. Sekretarzem kapituły jest prof. Maciej Salamon.

Hasłem przewodnim trwającego od 11. do 14. października br. w Krakowie III Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski jest „Dawna Rzeczpospolita: historia-pamięć-dziedzictwo". W obradach bierze udział 220 prelegentów z 37 krajów. Uczestnicy 24 paneli oraz sesji dyskutować będą o fenomenie dawnej Rzeczypospolitej; o jej dziedzictwie, wielokulturowości i pamięci narodów ją zamieszkujących.  

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Na UJ podpisano międzynarodową Krakowską Deklarację o Jodzie
Doktorat honoris causa dla przyjaciela Polski i Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersyteckie studia z przyszłością
Unikatowy kierunek studiów ruszy na Wydziale Farmaceutycznym UJ CM

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj