Na budowie Szpitala Uniwersyteckiego powstały sale pokazowe

W piątek przedstawiciele personelu medycznego oddziałów Szpitala Uniwersyteckiego zlokalizowanych przy ul. Kopernika oraz pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum mogli zobaczyć z bliska, jak powstaje ich przyszłe miejsce pracy. Po budowie nowej siedziby szpitala w Krakowie-Prokocimiu zostali oprowadzeni w kilkunastoosobowych grupach przez inżynierów generalnego wykonawcy. Z tej okazji przygotowano 3 pokazowe, częściowo wyposażone sale łóżkowe.

- Już dziś widać, jak olbrzymi będzie to kompleks. Jestem pod ogromnym wrażeniem postępu prac, ponieważ miałem okazję być tu w maju na uroczystości zawieszenia wiechy. Niewątpliwie wielką zaletą nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego będzie fakt, że wszystkie jednostki znajdą się w jednym miejscu, a nie będą rozproszone po Krakowie jak obecnie. Pacjenci prosto z SOR-u od razu trafią na odpowiedni oddział. Dla nas będzie to zdecydowana poprawa warunków pracy - mówił po zwiedzaniu placu budowy prof. Kazimierz Rembiasz, kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Ortopedii i Obrażeń Wielonarządowych.

Przyszła siedziba Szpitala Uniwersyteckiego znacząco wpłynie na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia dla mieszkańców Krakowa i Małopolski. Budowa przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem i powinna zakończyć się wiosną 2019 roku. Kompleks składać będzie się z 13 budynków o łącznej powierzchni użytkowej 110 000 m kw. Znajdą się tu 24 sale operacyjne, szpitalny oddział ratunkowy, ponad 30 przychodni, część administracyjna, a także zaplecze dydaktyczne dla studentów UJ CM. Szpital zaprojektowano tak, by jego obiekty mogły spełniać strategiczne funkcje, jak diagnostyczną przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury obrazowej, leczniczą w oparciu o najnowsze i innowacyjne metody leczenia zachowawczego i operacyjnego, dydaktyczną służącą kształceniu specjalistycznych kadr medycznych dla Polski południowej i południowo-wschodniej oraz naukową, która pozwali na wieloprofilowe badania kliniczne służące postępowi medycznemu.

W Prokocimiu znajdą się oddziały zabiegowe: neurochirurgia, chirurgia naczyniowa, onkologia, toksykologia, chirurgia ogólna i szczękowo-twarzowa, otolaryngologia, gastroenterologia, kardiologia, urologia, choroby płuc, alergologia, immunologia. Trwają również starania, by w nowym szpitalu powstał oddział kardiochirurgii. W dotychczasowych lokalizacjach przy ulicy Kopernika zostaną: geriatria, neurologia, medycyna paliatywna, chirurgia jednego dnia, ortopedia, położnictwo i ginekologia, psychiatria, dermatologia i okulistyka.

Budowa szpitala to największa i najdroższa inwestycja w regionie. Pochłonie ponad 1,23 mld złotych. 800 mln zł z tej kwoty pokryje budżet państwa. Wsparcie finansowe zadeklarowały także władze województwa, które przekażą 60 mln euro w ramach projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wykorzystane zostaną także środki własne uczelni, pozyskane z komercyjnego zagospodarowania nieruchomości w rejonie ul. Kopernika. Generalnym wykonawcą robót jest konsorcjum firm Warbud SA (lider), VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG i Porr Polska SA.

Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO