Wręczenie księgi pamiątkowej prof. Antoniemu Cetnarowiczowi

24 października w Librarii Collegium Maius UJ odbyło się spotkanie z prof. dr hab. Antonim Cetnarowiczem, byłym kierownikiem Zakładu Historii Powszechnej Nowoczesnej w Instytucie Historii UJ, w trakcie którego wręczono Profesorowi księgę "Europa Środkowa, Bałkany i Polacy".

W spotkaniu uczestniczyło wielu znakomitych gości, przyjaciół, współpracowników i uczniów Profesora z kraju i z zagranicy. Uroczystości przewodniczył dyrektor Instytutu Historii dr hab. Sławomir Sprawki, prof. UJ, władze Uniwersytetu reprezentowali prorektor UJ ds. rozwoju prof. Dorota Malec i dziekan Wydziału Historycznego UJ prof. Jan Święch. Obecny był także prorektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie - uczelni w którą również związany był profesor Cetnarowicz - prof. Mariusz Wołos. Laudację na cześć Profesora wygłosił dr hab. Stanisław Pijaj, kierownik Zakładu Historii Powszechnej Nowoczesnej UJ. O Jubilacie i jego dokonaniach mówili także prof. Henryk Żaliński - były rektor Uniwersytetu Pedagogicznego, prof. dr Hans Henning Hahn z Uniwersytetu w Oldenburgu i prof. dr Damir Agičić z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

Profesor Antoni Cetnarowicz, dziękując uczestnikom za przybycie, wspominał swą drogę naukową i swoich Mistrzów - prof. Henryka Wereszyckiego i prof. Wacława Felczaka, wyraził przy tym wdzięczność przyjaciołom i najbliższym. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości liczni goście złożyli Profesorowi gratulacje i życzenia.

Księga "Europa Środkowa, Bałkany i Polacy" zawiera ponad pięćdziesiąt artykułów dotyczących różnych aspektów dziejów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej oraz roli jaką odegrali Polacy w historii tych regionów, wokół tej tematyki koncentrują się badania podejmowane przez prof. Antoniego Cetnarowicza. Wśród autorów znaleźli się naukowcy z Polski, Chorwacji, Słowenii, Serbii, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Włoch, Węgier, Czech i Stanów Zjednoczonych.

tekst: dr hab. Stanisław Pijaj

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej