Dr hab. Maciej Kowalczyk uhonorowany odznaką Honoris Gratia

Były dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu dr hab. Maciej Kowalczyk otrzymał we wtorek z rąk prof. Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa, odznakę Honoris Gratia. Wyróżnienie to jest przyznawane w dowód uznania za szczególne zasługi dla miasta i jego mieszkańców.

Dr hab. Maciej Kowalczyk jest związany z Uniwersytetem Jagiellońskim od najwcześniejszych lat swojej kariery naukowej. To tutaj na Wydziale Lekarskim uzyskał najpierw tytuł lekarza (1970), a następnie tytuł doktora nauk medycznych (1982) oraz doktora habilitowanego (1999). Z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym Szpitalem (USD) i pediatrią jako własną specjalizacją związany jest od ponad 40 lat. W lipcu b.r. dobiegła końca jego trzecia, 6-letnia kadencja na stanowisku dyrektora (USD). Wówczas poinformował, że nie będzie ubiegać się o kolejną.

"Pomimo olbrzymich trudności, jakich wszyscy doświadczamy, opuszczę swoje stanowisko z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku, gdyż pozostawiam niemal całkowicie nowy i mający perspektywę dalszego rozwoju Szpital, który utrzymuje wiodącą pozycję w Polsce. Wszystkim, którzy do tego sukcesu się przyczynili, składam podziękowania, wyrazy szacunku i przyjaźni. Jestem przekonany, że mój następca będzie godnie kontynuować to wielkie dzieło, któremu na imię 'Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie'" - napisał w specjalnym oświadczeniu.

Nowym dyrektorem Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu został prof. Krzysztof Fyderek.

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Profesor Paulina Kramarz wśród 25 Polek, które walczą o lepsze jutro

Jak kształci się psychologów w Polsce? Raport Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS