UJ nawiązuje współpracę z Uniwersytetem w Groningen

9 listopada 2017 r. w Collegium Maius podpisane zostało memorandum o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a Uniwersytetem w Groningen.

Ceremonia podpisania umowy poprzedzona została rozmowami z udziałem m.in. prorektora UJ ds. badań i funduszy strukturalnych prof. Stanisława Kistryna, pełnomocnika rektora UJ ds. inicjatyw proinnowacyjnych dr hab. Andrzeja Adamskiego, rektora Uniwersytetu w Groningen prof. Elmera Sterkena oraz przedstawicieli poszczególnych wydziałów obu uczelni. W trakcie spotkania omówione zostały możliwości wzajemnej współpracy w ramach sieci The Guild i Coimbra. Szczegóły kooperacji ustalą między sobą poszczególne jednostki obu uniwersytetów w trakcie szeregu spotkań na szczeblu wydziałowym. Obejmować ona będzie szerokie spectrum działań, zarówno w dziedzinie dydaktyki, jak i badań naukowych, m.in. wymianę studentów i pracowników naukowych oraz wspólne projekty badawcze.

Uroczystego podpisania memorandum dokonali rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak oraz rektor Uniwersytetu w Groningen prof. Elmer Sterken. W krótkim wystąpieniu rektor najstarszej polskiej uczelni wyraził radość z otwarcia nowego rozdziału we wzajemnych relacjach, stanowiącego zwieńczenie przeszło dziesięcioletnich starań w tym kierunku.

Po ceremonii goście z Groningen udali się na zwiedzanie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.

Uniwersytet w Groningen, założony w 1614 roku, stanowi jedną z najstarszych i największych uczelni wyższych w Holandii. Zajmuje bardzo wysokie, 59. miejsce w rankingu szanghajskim. Obecnie liczy ponad 30 tysięcy studentów i ponad 5 tysięcy pracowników.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim