Dr Joanna Szewczyk laureatką programu Monografie

Książka "Historiografia i mitologia kobiecości w powieściopisarstwie Teodora Parnickiego" autorstwa dr Joanny Szewczyk z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego została opublikowana w serii wydawniczej Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Cykl składa się z oryginalnych i wcześniej niepublikowanych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) zainicjowała powstanie serii Monografie w 1994 roku. Autorzy wydawanych w niej książek to zarówno ważne, uznane postacie polskiej humanistyki, jak też młodzi, zajmujący się oryginalną tematyką badacze. Nagradzane prace muszą charakteryzować się wysokim poziomem naukowym, odkrywczością założeń i wagą wyników, integralnością tematyki i formy oraz interesującym ujęciem tematu, a także dostępnością nie tylko dla wąskiego grona specjalistów. Dotychczas w serii ukazało się ponad 200 tytułów.

Do grona zwycięzców konkursu dołączyła dr Joanna Szewczyk z Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ. FNP zapewni laureatce pokrycie kosztów wydania pracy w serii Monografie oraz honorarium. Książkę można kupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, które jest wydawcą i głównym dystrybutorem tytułów z cyklu.

Nagrodzona książka stanowi próbę odczytania alternatywnych historii kobiet w pięciu najwybitniejszych powieściach Teodora Parnickiego. Zawarte w niej interpretacje zostały przeprowadzone z wykorzystaniem narzędzi wypracowanych na gruncie literaturoznawstwa, teorii historiografii, szczególnie zaś antropologii kultury i feministycznej krytyki literackiej. Studium ma na celu odsłonięcie innego wymiaru powieściopisarstwa Teodora Parnickiego, ukazanie genderowej wrażliwości autora Nowej Baśni, niejednokrotnie antycypującego w swej twórczości przemiany zachodzące w ponowoczesnej teorii historiografii.

Dr Joanna Szewczyk jest absolwentką komparatystyki na UJ. W 2015 roku uzyskała tytuł doktora na podstawie pracy Historiografia i mitologia kobiecości w powieściopisarstwie Teodora Parnickiego przygotowanej pod opieką prof. Anny Łebkowskiej. Interesuje się głównie antropologią kultury, teorią gender, historią kobiet, kategorią melancholii w literaturze i kulturze oraz literaturą XX i XXI wieku. Publikowała m.in. w "Ruchu Literackim", "Wielogłosie" i "Krakowskim szlaku kobiet. Przewodniczce po Krakowie emancypantek".

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum