Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ireneusz Białek ze "społecznym Noblem" Ashoki

Ireneusz Białek ze "społecznym Noblem" Ashoki

Ashoka, największa i najbardziej prestiżowa światowa sieć innowatorów społecznych przyjęła do swojego grona Ireneusza Białka, kierownika Działu ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i prezesa Fundacji Menedżerowie Jutra Moffin. Wcześniej w gremium Ashoka Fellow znaleźli się m.in. twórca Wikipedii, inicjator ruchu Slow Food czy ojciec certyfikatu Fair Trade.


Do sieci Ashoki należy zaledwie 3500 osób na świecie. Surowe warunki spełniają jedynie wyjątkowi innowatorzy społeczni działający na rzecz wspólnego dobra. Poszukiwanie i wybór członków Ashoki jest międzynarodowym procesem opartym o 5 kryteriów. Kandydat musi wykazać się nowym pomysłem w światowej skali, potencjałem na duży wpływ społeczny, kreatywnością i przedsiębiorczością. Nie może również budzić zastrzeżeń natury etycznej.

Ashoka swoich członków wspiera na wiele sposobów - od stypendiów finansowych, poprzez pomoc w nawiązaniu kontaktów i sieci relacji z innymi innowatorami.

- Wierzymy, że każdy z naszych Ashoka Fellow może rozwiązać problemy i dokonać korzystnej zmiany na rzecz innych. Ale wiemy jednocześnie, jak ciężko robić to samemu. Ashoka tworzy sieci i systemy wsparcia dla osób, które naprawiają rzeczywistość - tłumaczy Agata Stafiej-Bartosik, dyrektor krajowa Ashoki w Polsce.

Ireneusz Białek jest kierownikiem Działu ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezesem Fundacji Menedżerowie Jutra Moffin, organizacji, która na szeroką skalę tworzy narzędzia i warunki do podejmowania i wdrażania inicjatyw w zakresie odpowiedzialności społecznej biznesu. Szczególne uznanie międzynarodowego grona ekspertów Ashoki zdobyły podejmowane działania na rzecz osób z grup defaworyzowanych na rynku pracy.

W 1999 roku został powołany na stanowisko Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych. Autor kompleksowego programu wsparcia osób z niepełnosprawnościami w dostępie do edukacji, w wyniku którego na UJ w 2005 r. powstało Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych z pełnym zapleczem technologicznym. Inicjator szerokiej współpracy międzynarodowej na rzecz pogłębiania świadomości niepełnosprawności wśród nauczycieli akademickich, koordynator trzech dużych projektów europejskich w tym obszarze. Współautor nowatorskiego programu wsparcia studentów z problemami psychicznymi, który rozwijany jest do dzisiaj. Był jednym z ekspertów oceniających rezultaty wdrażania w Polsce inicjatywy Unii Europejskiej Equall. Odbył wiele wizyt studyjnych m. in. w University of Cambridge, Bangor University, University of Iceland, University of Turku, Aarhus University. Delegat Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na konferencje międzynarodowe poruszające sprawy społeczne. Reprezentował Polskę w Rydze, Paryżu i Wiedniu. Zasiadał w Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnością przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznał mu Złoty Krzyż Zasługi za wybitne osiągnięcia w działalności społecznej.

Ashoka jest międzynarodową siecią innowatorów społecznych. Od 30 lat w ponad 80 krajach łączy i wspiera wybitnych liderów zmian, wzmacnia ich zespoły i łączy z osobami oraz instytucjami, które zwiększają skalę oddziaływania ich nowatorskich pomysłów.

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron