Wręczono nagrody zwycięzcom konkursu Camera Jagellonica

8 grudnia ogłoszono nazwiska laureatów zorganizowanego po raz pierwszy konkursu fotograficznego Camera Jagellonica adresowanego do studentów, absolwentów oraz pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. Celem konkursu jest zintegrowanie środowiska akademickiego, przybliżenie historii uczelni oraz pokazanie aktualnych przedsięwzięć studentów i pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Autorów najlepszych zdjęć poznaliśmy podczas wernisażu zwycięskich prac, który odbył się w  Strefie Studenckiej UJ znajdującej się w budynku Collegium Kołłątaja przy ulicy św. Anny.

Na konkurs rozgrywany w czterech kategoriach wpłynęło 130 prac. Przyznana została także Nagroda Specjalna Rektora UJ. Ze względu na wysoki poziom prac rektor UJ prof. Wojciech Nowak zdecydował o przyznaniu nie, jak pierwotnie planowano, jednej, ale dwóch równorzędnych nagród, które otrzymały Anna Kotlińska i Róża Ludwikowska. Nagrody w imieniu rektora wręczył prof. Jacek Popiel, prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej.

- Poziom pierwszej edycji konkursu był bardzo wysoki. To bardzo cenna inicjatywa, która integruje całą społeczność akademicką naszej uczelni - mówił prof. Jacek Popiel. Wpłynęło wiele rozmaitych prac, które ukazują nasz uniwersytet z różnych perspektyw - od strony codziennego życia, poprzez ważne wydarzenia akademickie, a na architekturze kończąc - dodał prorektor.

Jury konkursu Camera Jagellonica, które obradowało w składzie: Sylwia Łęcka (fotograf, nauczyciel akademicki UJ), Tomasz Wiech (fotograf, laureat World Press Photo), Szymon Szcześniak (wykładowca Akademii Fotografii, laureat Złotego Orła) oraz Rita Pagacz-Moczarska (redaktor naczelna miesięcznika "Alma Mater"), zdecydowało, że nagrody otrzymają:

• w kategorii architektura: Paweł Dobrowolski (I wyróżnienie – Jakub Płoszaj, II wyróżnienie – Katarzyna Żabicka);
  • w kategorii życie studenckie najlepsze zdjęcie wykonała Anna Karaś, która odebrała także Nagrodę Cafe Nauki przyznaną przez redaktorów portalu nauka.uj.edu.pl. Wyróżnienia w tej kategorii przyznano Pawłowi Dobrowolskiemu i Zuzannie Rucińskiej;
  • w kategorii impresje zwyciężył Michał Walasz (I wyróżnienie – Katarzyna Zięba, II wyróżnienie – Justyna Wydra);
  • w kategorii wydarzenie nagroda przypadła Piotrowi Mareckiemu, a wyróżnienia odebrali Marcin Czarnowicz i Dominika Giza.

Członkini jury Sylwia Łęcka wręczając nagrody podkreśliła, że była bardzo zaskoczona różnorodnością prac oraz bystrym i uważnym okiem autorów zdjęć. Z kolei redaktor Rita Pagacz-Moczarska zapowiedziała, że w najbliższych numerach miesięcznika "Alma Mater" opublikowane zostaną konkursowe prace, nie tylko te, które zdobyły nagrody i wyróżnienia.

Pytana o okoliczności powstania zdjęcia, Anna Kotlińska, jedna z laureatek Nagrody Specjalnej Rektora UJ,  wyjaśniła, że powstało ono w 2016 roku podczas wakacji na Hawajach. Ujęcie zostało wykonane na szczycie wulkanu Mauna Kea, który wznosi się na wysokość 4205 m n.p.m. W trakcie tego samego pobytu zwyciężczyni nagrody i zarazem doktorantka Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ odwiedziła także Uniwersytet Hawajski oraz bank mleka kobiecego (Hawaii Mothers’ Milk), ponieważ koresponduje to z jej zainteresowaniami naukowymi.

W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

W <span lang="la">Collegium Maius</span> zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika