Szpital dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu zmienia swoje oblicze

Trwa modernizacja 5 pawilonów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu (USD). Mieszczą one oddziały, poradnie, sale rehabilitacyjne, basen i szpitalną szkołą. Prace rozpoczęły się w maju 2017 roku w ramach drugiego etapu programu przebudowy placówki. Remont budynków, powstałych w latach 70. ubiegłego wieku, zakończy się do końca 2019 roku. Dyrekcja szpitala planuje już kolejne inwestycje za około ćwierć miliarda złotych.

- Głównym założeniem modernizacji jest dostosowanie szpitala do współczesnych standardów i wymogów technicznych oraz stworzenie lepszych warunków do pobytu oraz leczenia dzieci. Projekt przewiduje zmianę funkcjonalności pomieszczeń, zwiększenie liczby łazienek, a także stworzenie trzech stref socjalno-sypialnianych dla rodziców i opiekunów pacjentów. Remont obejmuje wymianę wszystkich instalacji, prace budowlane i wykończeniowe oraz nową stolarkę. Roboty prowadzone są w taki sposób, by nie wyłączać z użytku wszystkich funkcjonujących tam oddziałów i poradni - mówi prof. Krzysztof Fyderek, dyrektor USD.

W połowie roku planowane jest zakończenie modernizacji pawilonu "K", w którym zlokalizowane będą poradnie specjalistyczne. Prace w tym budynku zaawansowane są w 80 procentach. Wykonano już remont pokrycia dachu, montaż instalacji i stolarki aluminiowej. Roboty budowlane w budynkach "M" (pomieszczenia administracyjne i socjalne) oraz "L" (oddziały) zaawansowane są w około 40 proc. Planowany termin zakończenia prac to grudzień 2018. W ostatnim etapie przeprowadzona będzie modernizacja budynków "N" (oddział łóżkowy) i "O" (sale rehabilitacyjne), których odbiór planowany jest do końca przyszłego roku.

Modernizacja tzw. budynków rehabilitacji to drugi etap rządowego Programu Przebudowy USD. W poprzednich latach wyremontowane zostały oddziały liczące prawie 300 łóżek oraz kuchnia, apteka, pomieszczenia dydaktyczne i techniczne. Powstał także nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy z lądowiskiem.

Dyrekcja placówki zamierza przeprowadzić kolejne inwestycje za ok. 250 mln zł. W planach jest budowa m.in. 2 wielopoziomowych parkingów oraz pawilonu, w którym znajdzie się trakt porodowy dla matek i oddziały chorób infekcyjnych, psychiatrii dzieci i młodzieży, a także przewlekłej respiratoroterapii. Ministerstwo Zdrowia wydało już pozytywną opinię na ten temat, co nie jest równoznaczne z przyznaniem środków finansowych. Szpital, by je otrzymać, musi stworzyć koncepcję architektoniczno-technologiczną oraz zdobyć szerokie poparcie społeczne. Skoordynowanie tych działań powierzono dr. hab. Maciejowi Kowalczykowi, byłemu dyrektorowi USD.

Zdjęcia: Materiały prasowe Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM