Anna Kańtoch zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie dla wynalazców

Doktorantka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum (WL UJ CM) Anna Kańtoch została laureatką ogólnopolskiego konkursu "Student-wynalazca", którego organizatorem jest Politechnika Świętokrzyska. W nagrodę, wiosną tego roku, będzie miała szansę zaprezentować swoje innowacyjne rozwiązanie na 46. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

Ogólnopolski konkurs "Student-wynalazca" organizowany jest przez kielecką uczelnię od 2010 roku, a cel, jaki sobie stawia to budowa kultury innowacyjności w środowisku akademickim. Adresowany jest do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie studiów zostali twórcami/współtwórcami wynalazku lub wzoru użytkowego/przemysłowego chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. Do konkursu mogą być również zgłoszone wynalazki i wzory użytkowe, które powstały w ramach współpracy międzynarodowej, których współtwórcami są studenci zagranicznych uczelni.

W tegorocznej edycji nadesłano 78 zgłoszeń, które zawierały 123 rozwiązania z 24 uczelni i instytutów naukowo-badawczych z całej Polski. Komisja konkursowa przyznała 5 równorzędnych nagród głównych oraz 5 wyróżnień. Zwycięzcy będą mieli szansę zaprezentować swoje rozwiązania podczas 46. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie (kwiecień) oraz 12. Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2018 (październik).

Anna Kańtoch została nagrodzona za rozwiązanie "Sposób i urządzenie do pomiaru i sygnalizacji wartości biosygnałów". Służy ono do wykrywania i sygnalizacji zagrożenia stanu zdrowia i życia pacjenta szpitalnego. Wynalazek znajdzie zastosowanie w ochronie zdrowia człowieka na szpitalnych oddziałach ratunkowych, oddziałach internistycznych oraz geriatrycznych, instytucjach opieki długoterminowej oraz w warunkach domowych.

Laureatka jest absolwentką kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Obecnie kontynuuje naukę na studiach doktoranckich w Katedrze Chorób Wewnętrznych i Gerontologii WL UJ CM. Interesuje się kardiologią geriatryczną i telemedycyną. Stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i laureatka ogólnopolskich konkursów "Studencki Nobel" i "Primus Inter Pares".

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Profesor Paulina Kramarz wśród 25 Polek, które walczą o lepsze jutro