Innowacyjny sprzęt medyczny dla Oddziału Klinicznego Otolaryngologii

Szpital Uniwersytecki w Krakowie (SU) pozyskał najnowszej jakości sprzęt, w tym nowoczesny nasofiberoskop, na potrzeby Oddziału Klinicznego Otolaryngologii. To jednocześnie jedyna placówka w Małopolsce posiadająca tego rodzaju aparaturę. Zakupiono ją w ramach unijnego programu "Profilaktyka nowotworów głowy i szyi na rzecz aktywności zawodowej".

Nasofiberoskop służy do oceny drożności nosa, nosogardła, gardła dolnego oraz przedsionka krtani również podczas snu farmakologicznego. To szczególne ułatwienie zwłaszcza w diagnozie nowotworów, przy których klasyczny ogląd lusterkiem wiąże się z dużym ryzykiem błędu. Co ważne, badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne oraz nie przerywa ciągłości tkanek.

- Badanie fiberoskopem jest bardzo istotne przy diagnozie nowotworów nabłonkowych, raka krtani czy nosogardzieli ze względu na ich szczególne umiejscowienie. Główną zaletą jest zwiększenie dokładności wstępnej kwalifikacji do zabiegu oraz samo jego skrócenie. Daje nam to pewność, że pacjent z podejrzeniem nowotworu zostanie szybko zdiagnozowany - tłumaczy prof. Paweł Stręk, zastępca kierownika Oddziału Klinicznego Otolaryngologii SU.

Dodatkowo na oddział trafił nowoczesny stół do badań. Posiada on szereg ułatwień w postaci podpórek na ręce oraz możliwość ustawienia prawidłowego odgięcia głowy. Ponadto wyposażono go w komfortowy i przeciwodleżynowy materac.

Szpital Uniwersytecki od września ubiegłego roku korzysta ze środków Unii Europejskiej w ramach programu V Osi priorytetowej Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działania 5.1 Programy profilaktyczne Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Jego celem jest wdrożenie profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi na obszarze województwa małopolskiego. Całkowite dofinansowanie projektu wyniosło niemal 1,4 mln zł.

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Ambasador Sri Lanki odwiedziła Uniwersytet Jagielloński