Na WPiA UJ uruchomione zostaną nowe studia w zakresie prawa własności intelektualnej i nowych technologii

7 marca podpisany został list intencyjny w sprawie nawiązania formalnej współpracy między Uniwersytetem Jagiellońskim a będącą ramieniem ONZ Światową Organizacją Własności Intelektualnej (World Intellectual Property Organization - WIPO) oraz Urzędem Patentowym RP.

Przedmiotem dokumentu jest uruchomienie na Wydziale Prawa i Administracji UJ nowych studiów magisterskich II stopnia w języku angielskim "Intellectual Property and New Technologies".

Pod dokumentem swoje podpisy złożyli: prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn, Sherif Saadallah, dyrektor mającej siedzibę w Genewie WIPO Academy i prezes Urzędu Patentowego RP dr Alicja Adamczak.

Zebrani w Librarii uczestnicy spotkania, m.in. rektor UJ prof. Wojciech Nowak, podkreślali znaczenie uruchomienia tego typu studiów dla rozwoju polskiej gospodarki, a także jej konkurencyjności i innowacyjności. Zwracano także uwagę na prestiżowy charakter uruchomienia wspólnego programu studiów z WIPO - największą na świecie organizacją zajmującą się problematyką własności intelektualnej (w jej strukturze za kwestie związane z edukacją odpowiada wyspecjalizowana komórka - WIPO Academy). W Europie podobny program studiów we współpracy z tą organizacją realizuje tylko Uniwersytet w Turynie, a na całym świecie 6 kolejnych uniwersytetów: w Ankarze, Buenos Aires, Brisbane, Szanghaju oraz w Yaoundé (Kamerun) i Mutare (Zimbabwe).

WIPO Academy w sposób niezwykle selektywny angażuje się nawet w nieformalną współpracę, zatem decyzja o nawiązaniu oficjalnej współpracy ma charakter istotny nie tylko dla UJ, ale dla całego kraju. Wybór Polski i UJ przez kierownictwo WIPO do tej prestiżowej współpracy jest wyróżnieniem i wyrazem uznania dla wysokich standardów nauczania oferowanych przez naszą uczelnię oraz dla działań podejmowanych w obszarze prawa własności intelektualnej i innowacyjności podejmowanych w naszym kraju przez Urząd Patentowy RP.

Warto zauważyć, że jak dotąd żadna polska uczelnia nie oferuje studiów magisterskich o podobnym profilu związanym z prawem własności intelektualnej i nowymi technologiami. Oferowane są wprawdzie studia podyplomowe z tego zakresu, ale oferują one jednak zupełnie inny program.

Ponadto uruchomienie nowych studiów, które adresowane są zarówno do polskich, jak i zagranicznych studentów, zwiększy bez wątpienia atrakcyjności oferty dydaktycznej UJ oraz ma szansę podnieść stopień internacjonalizacji naszej uczelni.

Według założeń, absolwent kończący planowane studia "Intellectual Property and New Technologies" powinien być przygotowany do podjęcia pracy w instytucjach oraz przedsiębiorstwach działających w sferze nowych technologii. Ze względu na język nauczania potencjalne miejsce zatrudnienia nie jest ograniczone jedynie do instytucji i przedsiębiorstw działających na terenie Polski.

W szczególności absolwencie proponowanego kierunku powinni znaleźć zatrudnienie w:

• przedsiębiorstwach z branży nowych technologii, zarówno w departamentach prawnych, jak i innych jednostkach działających na styku własności intelektualnej i nowych technologii;
  • kancelariach i firmach prawniczych specjalizujących się w dziedzinie własności intelektualnej i nowych technologii;
  • instytucjach rządowych działających w obszarach związanych z tematyką studiów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, czy też UE;
  • instytucjach pozarządowych o polach działalności związanych z przedmiotowym obszarem kształcenia;

Ukończenie studiów może stanowić formę podniesienia kompetencji zawodowych dla studentów już posiadających ogólne wykształcenie prawnicze i wzmocnienia ich pozycji na rynku pracy.

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny