Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono stypendia START

W sobotę 26 maja br. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów laureatom konkursu w programie START. Stypendia dla najzdolniejszych młodych naukowców z całej Polski zostały przyznane już po raz 26. W tegorocznej edycji nagrodzono 15 badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wysokość rocznego stypendium to 28 tys. zł, a łączna kwota, jaką FNP przeznaczy na granty, wynosi blisko 3 miliony złotych

W uroczystości wzięło udział ponad 350 osób, a wśród nich laureaci programu wraz z osobami towarzyszącymi, przedstawiciele instytucji naukowych, w których pracują tegoroczni stypendyści, przedstawiciele władz państwowych, a także osoby reprezentujące środowisko naukowe. W inauguracyjnym przemówieniu prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej podkreślił, że w swojej pracy badawczej naukowcy powinni podejmować ważne, dokładnie sprecyzowane zagadnienia.

- Chodzi o to, aby wybierać tematy istotne ze względu na rozwój nauki, społeczeństwa czy gospodarki, a nie skupiać się na rzeczach trywialnych. Dlatego nie możemy publikować przyczynkowych prac. Dzisiejszy system oceny doprowadza do tego, że szczególnie młodzi ludzie ulegają tej manii publikowania prac czasami byle jakich. W procesie oceny kandydatów w konkursie START najważniejsze jest osiągnięcie naukowe kandydata, a nie liczba publikacji - powiedział.

Przypomnijmy, że wśród tegorocznych 100 laureatów, 15 niedawno rozpoczęło karierę naukową na Uniwersytecie Jagiellońskim. Są to: Paweł Banaś (Wydział Nauk o Zdrowiu), Łukasz Bujnowicz (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii), Michał Gabruk (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii), dr Katarzyna Gajos (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej), Paweł Gołyźniak (Wydział Historyczny), Agnieszka Gudowska (Wydział Biologii), Radosław Kanarkowski (Wydział Filologiczny), Tomasz Ligęza (Wydział Filozoficzny), dr Maciej Liro (Wydział Geografii i Geologii), dr Katarzyna Magiera-Mularz (Wydział Chemii), dr Marcin Magierowski (Wydział Lekarski), Paulina Marona (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii), Krzysztof Miler (Wydział Biologii), dr Karol Wolski (Wydział Chemii) oraz dr Dominik Zając (Wydział Prawa i Administracji).

FNP realizuje program START od 1993 r. Stypendia są wyróżnieniem dla najzdolniejszych młodych naukowców i stanowią dla nich pomoc w trudnych początkach kariery naukowej. Do 2018 r. stypendia o łącznej wartości 78,5 mln zł otrzymało już ponad 2900 osób.

W tym roku Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przekazała laureatom programu ok. 3 mln zł. Wysokość stypendium wyniosła 28 tys. zł, zaś stypendia wyróżnionych laureatów zostały podwyższone do 36 tys. zł i w całości sfinansowane ze środków uzyskanych przez FNP z wpłat 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdjęcie: Stypendyści programu START podczas uroczystości wręczenia dyplomów na Zamku Królewskim / fot. One HD

Zobacz video galerię
Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM