W Krakowie powstaje ośrodek terapii protonowej nowotworów wewnątrzgałkowych

W Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk przy ul. Radzikowskiego w Krakowie powstanie pierwszy tego typu w Polsce i w Europie Środkowej ośrodek terapii protonowej nowotworów wewnątrzgałkowych. Partnerem tego projektu jest Oddział Kliniczny Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, kierowany przez dr hab. Bożenę Romanowską-Dixon, który jako pierwszy ośrodek w Polsce wprowadził leczenie czerniaków wewnątrzgałkowych przy użyciu aplikatorów z izotopem kobaltu, później rutenu i jodu. Planowany ośrodek radioterapii protonowej w Krakowie będzie w stanie zaspokoić potrzeby w zakresie radioterapii protonowej nowotworów gałki ocznej dla wszystkich wymagających tego typu leczenia pacjentów z całej Polski (ok. 100–150 przypadków rocznie). Stanowić on będzie równocześnie ośrodek badawczo-szkoleniowy dla zespołów lekarzy, fizyków, biologów i inżynierów, umożliwiając im czynne rozwijanie najnowszych metod walki z chorobami nowotworowymi w ścisłej współpracy z ośrodkami zagranicznymi.

Powstający ośrodek – Centrum Cyklotronowe Bronowice, który ma powstać w ciągu następnych dwóch lat, będzie pierwszą częścią Narodowego Centrum Terapii Hadronowej. Władze Instytutu Fizyki Jądrowej PAN podpisały właśnie umowę na dostawę nowego cyklotronu protonowego z belgijską firmą Ion Beam Applications.

W programie NCRH uczestniczą ośrodki naukowe z całej Polski: UJ, AGH, Uniwersytet Śląski, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski. Kolejna część Centrum powstanie w Warszawie przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Data opublikowania: 05.08.2010
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki