Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Synchrotron jest dla wszystkich

To historyczna chwila i wielki dzień dla Polski – mówił prof. Karol Musioł, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego 24 marca 2011 roku w Collegium Novum podczas podpisania umowy dotyczącej zaprojektowania i budowy Narodowego Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego czyli synchrotronu. Umowę ze strony Uniwersytetu sygnowali: rektor, prof. Karol Musioł i kwestor, dr Maria Hulicka. Generalnego wykonawcę, firmę Alpine Construction Polska, reprezentowali: dyrektor spółki Juliusz Sikora i dyrektor finansowy Adam Sąsiadek.

Synchrotron zostanie zbudowany na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. Cała inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i będzie kosztowała ponad 140 milionów złotych. Planowany termin ukończenia budowy i uruchomienia synchrotronu to rok 2014.

Synchrotron jest uniwersalnym urządzeniem badawczym, które stwarza szerokie możliwości dla rozwoju wszystkich nauk przyrodniczych i technicznych. Dzięki niemu naukowcy i studenci będą mieli lepsze warunki do prowadzenia w Polsce zaawansowanych prac  badawczych na światowym poziomie. Pomysł na budowę synchrotronu narodził się wśród krakowskich naukowców w 1998 roku. Na świecie podobnych urządzeń jest kilkadziesiąt, najwięcej w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Jego powstanie umocni pozycję Krakowa i Polski na naukowej mapie Europy.
Synchrotron jest dla wszystkich. Jest dobrem wspólnym dla polskiej nauki, nie – poprawił się rektor – dla polskich naukowców, bo nauka jest tylko światowa, jest dobrem ponadnarodowym – mówił na zakończenie spotkania profesor Karol Musioł.  

KMN

Data opublikowania: 24.03.2011
Osoba publikująca: Kinga Mieszaniec

Widok zawartości stron Widok zawartości stron