Nasi naukowcy otrzymali nagrody z rąk Premiera

Premier Donald Tusk wręczył naukowcom nagrody prezesa Rady Ministrów za wyróżnione rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową, naukowo-techniczną lub artystyczną. Uroczystość odbyła się w Centrum Nauki Kopernik.

Nagrodzonych zostało 46 naukowców i 5 zespołów naukowych. W tym gronie nie zabrakło także pracowników Uniwersytetu Jagielońskiego. Za rozprawę habilitacyjną nagrodę otrzymał dr hab. Wojciech Macyk z Zakładu Chemii Nieorganicznej Wydziału Chemii oraz dr hab. n. med. Ewa Zuba-Surma z Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii. Za rozprawę doktorską nagrodzony został dr Słowomir Dinew z Instytutu Matematyki Wydziału Matematyki i Informatyki.

Nigdy nie wątpiłem, że w Polsce nie brakuje ludzi utalentowanych, z otwartymi umysłami, odważnych i kreatywnych – podkreślił Donald Tusk. Jak zaznaczył, w Polsce mieliśmy poczucie, że nie wszystko układa się, jeśli chodzi o wydobywanie talentów i finansowanie naukowców. – W związku z tym musieliśmy zabrać się za to, żeby wszystko zaczęło „grać". Narodowe Centrum Badania i Rozwoju oraz Narodowe Centrum Nauki będą przeznaczały naprawdę duże pieniądze, żeby szczególnie młodzi uczeni mogli powiększać swoje szanse – wyjaśnił.

Jesteście największą nadzieją dla przyszłej Polski. Niech wasze umysły i wasze talenty służą nam jak najdłużej – zwrócił się na zakończenie premier do wyróżnionych naukowców.

źródło: premier.gov.pl

Data opublikowania: 29.03.2011