Nowe laboratoria w Instytucie Fizyki

Z udziałem władz Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, 2 czerwca 2011 r. w Instytucie Fizyki UJ nastąpiło uroczyste otwarcie dwóch laboratoriów wyposażonych w nową aparaturę badawczą: wielofunkcyjny system pomiaru fizycznych parametrów nowoczesnych materiałów (PPMS) w Laboratorium Zaawansowanych Materiałów Magnetycznych i Nadprzewodnictwa oraz spektrometr fotoelektronów XPS, UPS w Laboratorium Spektroskopii Elektronów.

Aparatura została zakupiona w wyniku realizacji projektu „Badanie układów w skali atomowej: nauki ścisłe da innowacyjnej gospodarki (ATOMIN)".

Środowisko fizyków prowadzących badania z zakresu fizyki fazy skondensowanej uzyskało nowe możliwości badawcze poprzez znaczne, nieosiągalne jak dotąd, poszerzenie obszaru badań.

Wielofunkcyjny system pomiaru fizycznych parametrów nowoczesnych materiałów (PPMS) umożliwia określanie własności magnetycznych (namagnesowania, podatności magnetycznej), transportowych (przewodnictwa elektrycznego, cieplnego) oraz termicznych (ciepła właściwego) w przedziale temperatur od 1.8 K do 400 K oraz w zewnętrznym polu magnetycznym o natężeniu do 90 kOe. Aparatura, wykonana przez amerykańską firmę Quantum Design, jest dodatkowo wyposażona w mini skraplarkę helową firmy Cryomech umożliwiającą prowadzenie ciągłych pomiarów w niskich temperaturach.

Spektrometr fotoelektronów XPS, UPS - wykonany przez polską firmę PREVAC - służy do badania struktury elektronowej obejmując pomiary rozkładu energetycznego oraz rozkładu kątowego emitowanych fotoelektronów wzbudzanych przez promieniowanie ultrafioletowe lub promieniowanie rentgenowskie. W rezultacie otrzymuje się informacje o strukturze pasma walencyjnego, powierzchni Fermiego, relacji dyspersji oraz o energii poziomów rdzeniowych w badanych materiałach.

Aparaty, które weszły w skład wyposażenia otwartych laboratoriów są wysoce zaawansowanymi technologicznie urządzeniami badawczymi, umożliwiającymi realizację m.in. badań nad nowymi materiałami. Kadrze naukowej i studentom Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej stworzone zostały nowe, nieosiągalne dotąd możliwości prowadzenia badań z użyciem unikatowej aparatury badawczej, umożliwiającej uzyskiwanie wyników na najwyższym światowym poziomie.

prof. Andrzej Szytuła, Zakład Fizyki Ciała Stałego IF UJ
prof. Jarosław Koperski, Zakład Optyki Atomowej IF UJ