Doktorat pracownika WSMiP UJ wyróżniony w konkursie o nagrodę im. prof. Józefa Kukułki

Dr Marcin Grabowski decyzją Kapituły, podjętą na posiedzeniu w dniu 6 czerwca b.r. otrzymał wyróżnienie w Konkursie na nagrodę im. Prof. Józefa Kukułki za najlepszą rozprawę doktorską podejmującą teoretyczne aspekty stosunków międzynarodowych. Wyróżniona praca nosi tytuł: "Stany Zjednoczone a procesy integracji gospodarczej w Basenie Pacyfiku po 1989 r., ze szczególnym uwzględnieniem APEC i ASEAN" i została napisana pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Mani.

Dr Marcin Grabowski – pracownik naukowy Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Doktorat z nauk politycznych uzyskał na podstawie dysertacji Stany Zjednoczone a procesy integracji gospodarczej w basenie Pacyfiku po 1989 roku, ze szczególnym uwzględnieniem APEC i ASEAN. Jego badania koncentrują się na problematyce integracji gospodarczej Azji i Pacyfiku, polityce zagranicznej USA oraz Chińskiej Republiki Ludowej, międzynarodowych stosunkach gospodarczych i teorii stosunków międzynarodowych (szczególnie teorii systemowej). Autor artykułów naukowych dotyczących problematyki stosunków amerykańsko-chińskich, problematyki Tajwanu, Japonii, systemu międzynarodowego Azji i Pacyfiku, czy polityki USA wobec regionu Azji i Pacyfiku. Laureat II nagrody Ministra Spraw Zagranicznych za najlepszą pracę magisterską w dziedzinie współczesnych stosunków międzynarodowych. Sekretarz krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych oraz skarbnik krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Koordynuje obszar społeczeństwo w projekcie Interdyscyplinarnych studiów doktoranckich „Społeczeństwo-Technologie-Środowisko", którego celem jest wypracowanie nowego modelu kształcenia doktorantów w Uniwersytecie Jagiellońskim (finansowany z PO KL) oraz w ramach UJ projekt SAPIENT, którego celem jest rozszerzenie współpracy z uczelniami z RPA (projekt jest realizowany w ramach IRUN). Działa również aktywnie w trzecim sektorze, wspierając Europejskie Forum Studentów AEGEE.

Data opublikowania: 13.06.2011
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka