Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński patrzy w przyszłość

Uzdolnienia i osobiste zainteresowania, oferta programowa, perspektywy zatrudnienia oraz łatwość znalezienia pracy zgodnej z wykształceniem to główne powody, którymi kierują się młodzi ludzie wybierając studia. Ponad 91% przebadanych przez Uniwersytet Jagielloński licealistów wybiera kierunek na wyższej uczelni planując, co będzie robić w przyszłości, 53% ankietowanych zaznaczyło, że studia na najstarszej polskiej uczelni zwiększą ich szansę na znalezienie satysfakcjonującej pracy.

Wyniki tych badań zostały zaprezentowane 14 czerwca 2011 roku na konferencji prasowej w Collegium Novum. W spotkaniu wzięli udział: prof. Karol Musioł, rektor UJ, prof. Andrzej Mania, prorektor UJ ds. dydaktyki, dr Grzegorz Bryda pełnomocnik rektora UJ ds. ewaluacji jakości systemu kształcenia, Izabela Jarosz, dyrektor personalny, zwyciężczyni konkursu Top Menedżer HR 2010, a zarazem absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, Agnieszka Dudziak, kierownik Biura Karier UJ i Kinga Drechny-Mucha, kierownik Biura Promocji UJ.

W badaniu wzięło udział ponad 480 licealistów z Krakowa i okolic, nieco ponad 63% kobiet i 37% mężczyzn. Respondentów poproszono o ocenę ważności kryteriów, którymi kierują się przy wyborze uczelni, przy wyborze Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kierunku studiów. Dodatkowo odpowiedzieli na pytanie, czy wybierając kierunek studiów i uczelni planują, co będą robić w przyszłości, a tym samym dokonują wyboru zawodu i przyszłej pracy. 

Wyniki wskazują, że w przypadku wyboru Uniwersytetu Jagiellońskiego jako miejsca studiów najwyżej ocenione zostały oferta programowa uczelni i wysoki poziom nauczania, osobiste ambicje, łatwość znalezienia pracy zgodnej z wykształceniem, osobiste zainteresowania – pasja, a także perspektywa dobrych zarobków po studiach.

W przypadku wyboru kierunku studiów najważniejsze, według uczestników ankiety, są uzdolnienia i zainteresowania, perspektywy zatrudnienia, łatwość znalezienia pracy zgodnej z wykształceniem oraz atrakcyjność zajęć na danym kierunku.

Wybór kierunku a plany na przyszłość

Licealistów zapytano, czy wybierając kierunek studiów planują, co będą robić w przyszłości. Okazało się, że ponad 91% respondentów wybierając kierunek studiów planuje, co będzie robić w przyszłości. Odpowiedzi zdecydowanie tak i raczej tak zaznaczyło kolejno 231 (48%) i 210 (44%) osób. Zaledwie 15 (3%) osób wybrało odpowiedzi raczej nie i zdecydowanie nie, 24 (5%) osoby zaznaczyły odpowiedź trudno powiedzieć.

Studia na Uniwersytecie Jagiellońskim a szanse na zatrudnienie w przyszłości

Badania pokazały również, że dla 52% osób wybór uczelni, a dla 75% osób wybór kierunku studiów oznacza wybór zawodu i przyszłej pracy. Co bardzo istotne, zdaniem ponad 53% ankietowanych studia na Uniwersytecie Jagiellońskim zwiększają ich szanse na zatrudnienie w przyszłości. Zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, te same cechy były najbardziej cenione i istotne przy wyborze krakowskiej uczelni, choć różna była kolejność ich wymieniania.

– Badanie przeprowadzone wśród uczniów szkół średnich miało pomóc odpowiedzieć na pytanie, czym kierują się młodzi ludzie wybierając kierunek, czy miejsce studiowania. Dzięki takim informacjom łatwiej jest nam dostosować ofertę studiów do oczekiwań młodych ludzi. Realizowana kampania przez naszą uczelnię, ma na celu pomóc przyszłym studentom w podjęciu świadomej decyzji o wyborze uczelni i kierunku studiów. Młodzi ludzie powinni odpowiedzialnie wybierać ścieżki rozwoju i edukacji. To gwarantuje otrzymanie wymarzonej pracy, bo pracodawcy szukają wykształconych i wartościowych pracowników– podkreślał prof. Karol Musioł, rektor UJ. – Uniwersytet Jagielloński, choć dumny ze swojej historii, jest ukierunkowany przede wszystkim na przyszłość – dodawał rektor.

Najnowsza kampania promocyjna UJ „Sprawdź swoją przyszłość" ma zachęcić młodych ludzi do studiowania na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na interaktywnej stronie www.przyszlosc.uj.edu.pl przyszli i obecni studenci mogą w formie zabawy przewidywać swoją przyszłość zawodową. W zależności od tego, jaki kierunek studiów wybrali, mają szansę zostać znanym dziennikarzem, ekspertem od polityki centralnej i wschodniej Europy, astronomem lub dyrektorem NASA.

Data opublikowania: 15.06.2011
Osoba publikująca: Kinga Mieszaniec

Widok zawartości stron Widok zawartości stron