Japoński noblista z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

22 czerwca 2015 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim gościł ubiegłoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki prof. Hiroshi Amano z Japonii.

Noblistę przyjął w Collegium Novum Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Prof. Wojciech Nowak. W spotkaniu wzięli udział również Prorektor UJ ds. Badań Naukowych i Funduszy Strukturalnych prof. Stanisław Kistryn oraz, z ramienia Polskiej Akademii Nauk: prof. Izabela Grzegory, Dyrektor Instytutu Wysokich Ciśnień PAN, prof. Stanisław Filipek i prof. Michał Boćkowski.

W trakcie spotkania rektor przybliżył gościowi najważniejsze fakty dotyczące najstarszej uczelni w Polsce, omówił pokrótce jej historyczną i obecną rolę. Poruszone zostały również m.in. tematy dotyczące polsko-japońskiej wymiany studenckiej, studiów dalekowschodnich na UJ, a także związków fizyki z medycyną i możliwości, które postęp w fizyce stwarza dla nauk medycznych.

Prof. Hiroshi Amano (ur. 11.09.1960) karierę naukową rozpoczął na Uniwersytecie w Nagoji, gdzie ukończył studia doktoranckie, a następnie pracował w latach 1988-1992. Od roku 1982, kiedy został członkiem grupy badawczej Prof. Isamu Akasakiego, prowadzi badania w dziedzinie półprzewodników azotkowych. W roku 1992 Prof. Hiroshi Amano został pracownikiem naukowym Meijo University, gdzie w 2002 został profesorem. W 2010 r. powrócił do pracy na Uniwersytecie w Nagoji. Nagrodę Nobla otrzymał w roku 2014, wspólnie z profesorami Isamu Akasakim i Shūji Nakamurą, za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim