Prawie 23 mln zł na badania międzydziedzinowe

W rozstrzygniętym konkursie "Symfonia 3" cztery z sześciu wyłonionych projektów będzie realizowanych przez naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego. Narodowe Centrum Nauki (NCN) przeznaczy na ten cel 22,9 mln zł. Zgłaszane do konkursu badania musiały wyróżniać się najwyższą jakością i odważnym przekraczaniem granic pomiędzy różnymi dziedzinami nauki, a także przyczyniać się do tworzenia nowych wartości w nauce.

W konkursie "Symfonia 3" do NCN wpłynęły 62 wnioski, spośród których eksperci wybrali sześć najlepszych, z czego w czterech uczestniczyć będą badacze Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dwa projekty zdobyły finansowanie w wysokości ponad 6 mln zł. Pierwsze miejsce na liście rankingowej zajął projekt prof. Stefana Chłopickiego, dyrektora Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (JCET), profesora Wydziału Lekarskiego UJ CM, który, wraz z zespołem naukowców w poszukiwaniu narządowej specyficzności, zbada mechanizmy farmakoterapeutyczne, markery spektroskopowe i nanomechanikę dysfunkcyjnego śródbłonka w stłuszczeniu wątroby i w niewydolności serca. Drugi z nich (4. miejsce na liście rankingowej) Zanieczyszczenia powietrza a choroby autoimmunologiczne: rola wielofazowej chemii nieorganicznej jest kierowany przez dr. hab. Rudiego van Eldika, prof. UJ z Zakładu Chemii Nieorganicznej UJ. Projekt będzie realizowany przez konsorcjum naukowe, w skład którego wchodzi Wydział Chemii UJ, Wydział Lekarski UJ CM oraz Instytut Farmakologii PAN.

Ponad 5 mln zł przyznano badaczom z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Śląskiego (UŚ), którzy zbadają wpływ procesów fizycznych oraz substancji pomocniczych na charakterystykę właściwości substancji leczniczych trudno rozpuszczalnych w wodzie (3. miejsce na liście rankongowej). Badaniami będzie kierował prof. Marian Paluch z Instytutu Fizyki UŚ. Tymczasem dr hab. Ewa Zuba-Surma Zakładu Biologii Komórki UJ z wraz z zespołem przeprowadzi warte niemal 5 mln zł badania nad optymalizacją złożonych biokompatybilnych rusztowań opartych o grafen oraz zdefiniowane populacje komórek macierzystych dla celów regeneracji tkanek (2. miejsce na liście rankingowej). W skład zespołu badawczego wejdą naukowcy z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych.

Do konkursu były dopuszczone projekty badawcze, w których przewidziane jest stworzenie nowych, pełnoetatowych miejsc pracy dla przynajmniej dwóch osób ze stopniem doktora oraz zaangażowanie przynajmniej czterech doktorantów. Planowana długość realizacji projektu może wynosić od 3 do 5 lat, a wnioskowana wysokość finansowania na cały okres realizacji projektu musi mieścić się w przedziale od 2 do 7 mln zł. W ramach konkursu można było także wnioskować o zakup aparatury naukowo-badawczej, przy czym koszt pojedynczego aparatu badawczego nie mógł przekraczać 500 tys. zł dla nauk ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu, a w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce 150 tys. zł.

Listę rankingową projektów zakwalifikowanych do finansowania w ramach konkursu „Symfonia 3" na międzydziedzinowe projekty badawcze opublikowano na stronie Narodowego Centrum Nauki.

(Łukasz Wspaniały)

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ