Rozpoczął się piąty sezon badawczy ekspedycji UJ na Cyprze

W tegoroczny sezon prac wykopaliskowych w ramach Paphos Agora Project zaangażowanych zostanie rekordowa liczba ok. 70 osób. Obok licznej kadry specjalistycznej będą to studenci, doktoranci i wolontariusze. W badaniach wezmą również udział specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Uniwersytetu w Hamburgu.

Pierwszy etap badań uniwersyteckich archeologów, finansowany z grantu Narodowego Centrum Nauki "Opus" i środków statutowych Wydziału Historycznego UJ oraz sponsorskich, obejmował lata 2011-2014. Prace prowadzone były pod kierunkiem prof. Ewdoksii Papuci-Władyki, kierownika Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii UJ.

- Po czterech kampaniach wykopaliskowych i pracach studyjnych możemy stwierdzić, że odnieśliśmy wielki sukces. W tak krótkim czasie udało sie stwierdzić po pierwsze, że miejsce, gdzie prowadzimy badania to rzeczywiście Agora. Natomiast odkrycie dwóch dużych budowli o charakterze publicznym, datowanych na okres hellenistyczny, pozwala stwierdzić, że odkryliśmy Agorą hellenistyczną miasta Pafos, która funkcjonowała w tym samym miejscu, co rzymska - mówi prof. Ewdoksia Papuci-Władyka.

Tegoroczne badania będą możliwe dzięki uzyskaniu nowego grantu w konkursie "Maestro 6". Na realizację projektu Agora oraz infrastruktura i aktywność gospodarcza Pafos, stolicy hellenistycznego i rzymskiego Cypru na podstawie badań interdyscyplinarnych NCN przeznaczy niemal 3 mln zł. Kontynuowane będą prace na samej Agorze, gdzie do przebadania zostało 95 proc. Terenu. Naukowcy zamierzają zrekonstruować sposób funkcjonowania tej przestrzeni publicznej, jej wygląd i czas istnienia.

- W drugim etapie projektu wychodzimy również poza Agorę. Naszym celem będzie poszukiwanie metodami geofizycznymi infrastruktury gospodarczej starożytnego Pafos oraz podjęcie próby rekonstrukcji aktywności ekonomicznej miasta. Zbadane zostanie też znaczenie ekonomiczne miasta i jego kontakty handlowe na wyspie oraz szerzej, we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego - informuje prof. E. Papuci-Władyka.

Starożytne miasto Nea Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Jego zabytki zostały wpisane na listę UNESCO światowego dziedzictwa kulturowego. Miasto zostało założone w zachodniej części wyspy pod koniec IV lub na początku III w. p.n.e. Znajdowało się najpierw w okresie hellenistycznym w obrębie egipskiego królestwa Ptolemeuszy, a potem pod kuratelą rzymską. Od ok. 200 p.n.e. do ok. 350 n.e. pełniło rolę stolicy wyspy.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM