Profesor Ryszard Jerzy Gryglewski odznaczony Orderem Orła Białego

Wybitny specjalista w dziedzinie farmakologii, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, były rektor Akademii Medycznej w Krakowie został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem państwowym w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju farmakologii i medycyny klinicznej oraz za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej.

Order Orła Białego profesorowi Ryszardowi Jerzemu Gryglewskiemu wręczył 26 stycznia prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele świata nauki i medycyny, m.in. minister zdrowia, dziekan Wydziału Lekarskiego UJ prof. Maciej Małecki, przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, a także przedstawiciele sekcji „Ochrona zdrowia” i „Nauka i innowacje” Narodowej Rady Rozwoju i Członkowie Kapituły Orderu Orła Białego.

Dziedziną pracy naukowej prof. Gryglewskiego jest farmakologia doświadczalna i kliniczna sekrecyjnej funkcji śródbłonka w układzie krążenia - prostacyklina tlenek azotu (EDRF), aktywator plazminogenu w tętnicach serca, płuc i kończyn. Prof. Gryglewski bada także znaczenie zaburzeń sekrecji śródbłonka w miażdżycy, zakrzepicach, nadciśnieniu i we wstrząsie septycznym, jak również mechanizmy działania leków przeciwpłytkowych, trombolitycznych i kardioprotekcyjnych. Do najważniejszych osiągnięć naukowych profesora Gryglewskiego należy odkrycie prostacykliny. Prostacyklina została odkryta w 1976 przez polsko-brytyjski zespół, do którego należał m.in. prof. Gryglewski. Za to odkrycie John Vane, Sune Bergstroem i Bengt Samuelsson otrzymali w roku 1982 Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.
źródło: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Prof. Ryszard Jerzy Gryglewski urodził się w 1932 r. w Wilnie. W 1955 r. ukończył z wyróżnieniem Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie. W latach 1981-1984 był rektorem tej uczelni. Tytuł profesora otrzymał w 1971 r. Od 1965 do 2003 r. pełnił funkcję kierownika Katedry Farmakologii AM a następnie Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Jest członkiem wielu stowarzyszeń farmakologicznych na świecie, laureatem nagród i odznaczeń polskich i zagranicznych. W 1997 otrzymał nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk medycznych i biologicznych. Postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z 12 lipca 2002 "za wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej" prof. Gryglewski został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa