Słownik naukowców z UJ doceniony na targach książki w Czechach

"Czesko-polski słownik terminów literackich" autorstwa prof. Jacka Balucha i dr. Piotra Gierowskiego, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, został wyróżniony w tegorocznej edycji konkursu Słownik roku, organizowanego przez Związek Tłumaczy Pisemnych i Ustnych JTP w Republice Czeskiej. Nagrodę przyznano podczas Targów Książki w Pradze.

Publikacja zawiera duży zakres tematyczny (od terminów najstarszych, o utrwalonej tradycji, wywodzących się najczęściej ze źródeł greckich i łacińskich, po współczesne cytaty z polskich przekładów czeskich tekstów teoretycznych), kontekstowe objaśnienia haseł dotyczących praskiego strukturalizmu, obszerny wykaz źródeł i polsko-czeski indeks terminów. Wartość naukowa słownika polega przede wszystkim na tym, że ma on charakter encyklopedyczny - nie tylko podaje ekwiwalenty haseł w obcym języku, ale także wyjaśnia ich pochodzenie, szczególne użycia danych terminów czy wręcz ich sens w terminologicznej tradycji języka czeskiego.

"Konstrukcja haseł została rozbudowana w stosunku do standardowych ujęć tego rodzaju publikacji, co znajduje uzasadnienie w charakterze i sposobie funkcjonowania terminologii literackiej. Kompleksowe opracowanie terminów zapewnia owocną lekturę zarówno literaturoznawcom i filologom, jak i czytelnikom spoza kręgu naukowego" - informuje na swojej stronie internetowej Wydawnictwo UJ.

Jacek Baluch jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez długie lata był związany z Wydziałem Filologicznym. Absolwent bohemistyki i polonistyki na UJ. Studiował i wykładał na Uniwersytecie Karolaw Pradze. Specjalizuje się w literaturze czeskiej XX wieku, teorii literatury, teorii przekładu i wersyfikacji. Przełożył na język polski prace czeskich strukturalistów, w tym m.in. Jana Mukafovskiego i Felixa Vodicki. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, słowackim Orderem Podwójnego Białego Krzyża III i czeskim Medalem Za Zasługi.

Dr Piotr Gierowski jest bohemistą i historykiem literatury. Absolwent filologii czeskiej na UJ. W 2009 roku obronił pracę doktorską Czeski projekt historii literatury (na tle recepcji czeskiego strukturalizmu w Polsce) napisaną pod kierunkiem prof. Jacka Balucha. Zatrudniony w Instytucie Filologii Słowiańskiej UJ. Autor książki Struktury historii. O czeskim projekcie dziejów literatury na tle recepcji praskiego strukturalizmu w Polsce oraz prac naukowych poświęconych czeskiej kulturze i literaturze XIX i XX wieku, polskiemu i czeskiemu strukturalizmowi oraz polsko-czeskim kontaktom naukowym.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa