Nagroda im. dr. Pawła Stępki dla Weroniki Świerczyńskiej-Głowni

Laureatką Nagrody im. dr. Pawła Stępki została dr hab. Weronika Świerczyńska-Głownia z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ za książkę "Działalność programowa telewizji publicznej". Wyróżnienie przyznaje co roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Uniwersytet Warszawski. Nagrodzony tytuł ukazał się nakładem Wydawnictwa UJ.

"Problematyka podjęta w publikacji zasługuje na szczególną uwagę z uwagi na fakt, że zakończenie nadawania analogowego telewizji naziemnej w Polsce zmieniło w istotnym zakresie sposoby dystrybucji, ale i konsumpcji treści przekazywanych w stacjach telewizyjnych, przy jednoczesnym rozwoju innych płaszczyzn dystrybucji treści, a więc przekazów satelitarnych, kablowych, internetowych i mobilnych. Tematyka książki włącza się w niezwykle ciekawy nurt dyskusji naukowej o przyszłości mediów publicznych i modelu ich funkcjonowania w erze cyfrowej. Z przykrością trzeba stwierdzić, że taka debata toczy się jedynie na płaszczyźnie akademickiej, a nie szerszej - z udziałem kreatorów polityki medialnej. Wypada tylko ufać, że niniejsza praca trafi nie tylko do środowisk medioznawców skupionych w ośrodkach naukowych, ale także do osób odpowiedzialnych za projektowanie strategii rozwoju rynku medialnego w Polsce, zwłaszcza mediów publicznych. Należałoby wręcz postulować, aby była to dla tych grup lektura obowiązkowa" - czytamy we fragmencie recenzji prof. Jędrzeja Skrzypczaka na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dr hab. Weronika Świerczyńska-Głownia prowadzi badania naukowe z zakresu zarządzania organizacją medialną, rynku medialnego, zarządzania informacją, strategii komunikacji i kreowania wizerunku. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UJ. W 2005 roku uzyskała stopień doktora na podstawie rozprawy Zarządzanie tworzeniem oferty programowej w TVP SA i TVN - analiza porównawcza napisanej pod kierunkiem prof. Teresy Sasińskiej-Klas. W ubiegłym roku habilitowała się. Ponadto ukończyła Podyplomowe Studium Menedżerskie w Szkole Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie oraz Studium Zarządzania i Biznesu przy Zakładzie Ekonomii Stosowanej UJ. Stypendystka Indiana University i University at Buffalo. Autorka i współautorka monografii oraz artykułów naukowych. Członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej i Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Laureatką Nagrody im. dr. Pawła Stępki została po raz drugi. W 2015 roku otrzymała ją za książkę Ewolucja rynku telewizyjnego w Polsce. Analiza przypadku TVP i TVN.

Nagroda im. dr. Pawła Stępki jest przyznawana od 2011 roku przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego za najlepszą rozprawę doktorską oraz wydawnictwo z dziedziny mediów elektronicznych. Jej ideą jest promowanie wartościowych prac i ich autorów podejmujących w interesujący sposób tematykę mediów elektronicznych, a także wyróżnianie zasługujących na to wydawnictw naukowych i popularnonaukowych z dziedziny mediów elektronicznych. Patronem nagrody jest tragicznie zmarły Paweł Stępka - wieloletni pracownik biura KRRiT, naukowiec specjalizujący się w dziedzinie mediów, autor kilkudziesięciu artykułów i analiz poświęconych europejskiemu oraz polskiemu rynkowi mediów.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ