Ponad 120 studentom i doktorantom przyznano stypendia ministra nauki

111 studentów i 18 doktorantów z Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymało stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne, sportowe na rok akademicki 2016/2017. Jak poinformował w komunikacie resort nauki, stypendium wynosi 15 tys. zł w przypadku studentów oraz 25 tys. zł w przypadku doktorantów. Wypłaci je jednorazowo uczelnia.

Za rok akademicki 2016/2017 rektorzy uczelni przedstawili Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego 1902 wnioski o przyznanie stypendium ministra za wybitne osiągnięcia, w tym 1230 wniosków studentów i 672 wnioski doktorantów. Do ich oceny powołano zespół, w którego skład wchodzi 24 ekspertów reprezentujących 7 obszarów nauki i sztukę. Wnioski zostały ocenione metodą punktową. Punkty przyznawane były za poszczególne osiągnięcia naukowe i artystyczne związane ze studiami oraz za osiągnięcia w sporcie.

Na podstawie indywidualnych protokołów oceny zostały sporządzone listy rankingowe wniosków uszeregowanych według liczby punktów. Na ich podstawie wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, podjął decyzję o przyznaniu 709 stypendiów studentom i 76 stypendiów doktorantom.

Szczegółowe listy nagrodzonych są dostępne na stronie internetowej resortu nauki.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu