FNP dofinansuje innowacyjne badania na Wydziale FAIS

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) ogłosiła wyniki drugiego konkursu w programie Team, który oferuje granty na przełomowe w skali międzynarodowej badania realizowane przez wybitnych uczonych w zespołach badawczych. W gronie laureatów znalazł się dr Grzegorz Zuzel z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, który na realizację swojego projektu otrzymał ponad 3,2 mln złotych. W badania zaangażowani będą również naukowcy z Belgii i Hiszpanii.

Do drugiego konkursu zgłoszono 52 projektów, z których 8 otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę w wysokości ponad 27 mln zł. Środki te pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Finansowanie jest przyznawane na okres 3 lat, z możliwością przedłużenia na kolejne 2 lata. Projekty mogą być realizowane w jednostkach naukowych, przedsiębiorstwach lub konsorcjach naukowo-przemysłowych w Polsce. Laureaci będą prowadzić swoje projekty we współpracy z łącznie 17 naukowymi partnerami zagranicznymi.

Laureatem konkursu w programie Team został dr Grzegorz Zuzel z Zakładu Doświadczalnej Fizyki Komputerowej UJ. FNP na realizację projektu Badania metod uzyskiwania materiałów wolnych od izotopów promieniotwórczych dla nauki i społeczeństwa przeznaczy 3 214 304,00 zł.

- Projekt dotyczy opracowania nowych technik otrzymywania materiałów charakteryzujących się niezwykle małą zawartością naturalnych izotopów promieniotwórczych. Chodzi tutaj o koncentracje ponad miliard razy niższe, niż te występujące w otaczającym nas środowisku. Do rejestracji tak słabych i śladowych aktywności skonstruowane zostaną odpowiednie systemy detekcyjne wraz ze specjalistycznymi procedurami analizy danych. Umożliwi to osiągnięcie bardzo wysokich czułości pomiarowych, w przypadku niektórych izotopów możliwa będzie obserwacja praktycznie pojedynczych rozpadów promieniotwórczych - wyjaśnia dr Grzegorz Zuzel i dodaje:

- Opracowane technologie wykorzystane zostaną do budowy dużych detektorów, które posłużą do poszukiwań bardzo rzadkich rozpadów jądrowych lub oddziaływań cząstek ciemnej zimnej materii, a więc procesów spoza Modelu Standardowego.

Zwycięski projekt będzie realizowany we współpracy z laboratorium podziemnym w Canfranc w Hiszpanii (Laboratorio Subterráneo de Canfranc) oraz Europejskim Centrum Badawczym (JRC) w belgijskim Geel.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu