FNP sfinansuje innowacyjne badania w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) rozstrzygnęła drugi konkurs w programie Homing skierowanego do osób z zagranicy, które chcą realizować w Polsce projekt naukowy. Jego laureatką została dr Ting-Yu Lin. Badaczka z Tajwanu zdecydowała się na prowadzenie badań w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (MCB UJ). Na ten cel otrzymała niemal 800 tys. złotych.

Do drugiego konkursu w programie Homing zgłoszono 36 projektów. FNP nagrodziło ośmioro młodych doktorów. Otrzymają oni łącznie 6,1 mln zł na realizację projektów o charakterze staży podoktorskich. Finansowanie projektów zostało przyznane na 2 lata. Laureaci zostali wyłonieni w toku trzyetapowej oceny merytorycznej dokonywanej przez recenzentów zagranicznych i ekspertów zasiadających w dwóch panelach: naukowo-gospodarczym oraz interdyscyplinarnym.

Zwycięski projekt dr Ting-Yu Lin Molecular insights into Elongator’s tRNA modification reaction dotyczy badań nad szczególnymi modyfikacjami konkretnych tRNA, których powstawanie katalizowane jest przez kompleks białkowy zwany elongatorem. W celu lepszego poznania tych zagadnień prowadzone są badania z dziedziny biochemii strukturalnej, którymi zajmuje się grupa badawcza Maxa Plancka pracująca w MCB UJ. Część badań dotycząca biologii komórki prowadzona będzie we współpracy z prof. Karin Breunig z niemieckiego Uniwersytetu Marcina Lutra.

Naukowcy zaangażowani w projekt zamierzają uzyskać szczegółowe informacje na temat odpowiednich reakcji chemicznych oraz ich wpływu na aktywność komórkową. Wyniki badań w tym zakresie przyczynią się do lepszego zrozumienia przyczyn nowotworów i chorób neurodegeneracyjnych, które, jak się przypuszcza, powstają w wyniku błędów w procesie modyfikacji RNA. Model ten może ponadto znaleźć zastosowanie w testach terapii przeciwnowotworowej lub posłużyć do lepszego poznania podobnych reakcji modyfikacji RNA.

Dr Ting-Yu Lin ukończyła studia doktoranckie w Narodowym Uniwersytecie Tajwańskim, a następnie pracowała w Instytucie RIKEN w Japonii. Szczególnie interesuje się białkami, które wchodzą w reakcje z kwasami nukleinowymi, zwłaszcza ich mechanizmami, trójwymiarową strukturą, a także wpływem na aktywność komórkową. Do grupy badawczej Maxa Plancka dołączyła w 2015 roku. Wcześniej wspólnie z kierownikiem grupy dr. Sebastianem Glattem opublikowała artykuł na temat struktury katalitycznej podjednostki elongatora w Nature Structural and Molecular Biology.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu