FNP sfinansuje dwa innowacyjne projekty naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła konkursy w kolejnych edycjach programów TEAM. Środki pochodzące z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój trafią do naukowców, którzy dzięki nim prowadzić będą innowacyjne badania.

Do trzeciego konkursu w programie TEAM zgłoszono 75 projektów. Dofinansowanie otrzyma czternaście, wśród nich dwa realizowane na Uniwersytecie Jagiellońskim:

• Prof. Jonathan Heddle (kierownik projektu) - "Merging Programmable DNA Nanorobots and Microfluidics for Orientationally Controlled Delivery of Membrane Proteins to Protocells". Realizowany w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ projekt otrzyma dofinansowanie w wysokości 3 439 716 zł;
  • Prof. Wojciech Macyk (kierownik projektu) oraz dr Joanna Kuncewicz (z-ca kierownika projektu) - "W poszukiwaniu materiałów umożliwiających lepsze wykorzystanie energii słonecznej w fotokatalitycznych reakcjach egzo- i endoenergetycznych (INGENIOUS)". Projekt realizowany na Wydziale Chemii UJ uzyskał wsparcie w wysokości  3 499 605 zł.

Finansowanie zostało przyznane na okres 3 lat, z możliwością przedłużenia o kolejne 2 lata. Laureaci zostali wyłonieni w toku trzyetapowej oceny merytorycznej dokonywanej przez recenzentów zagranicznych i ekspertów zasiadających w dwóch panelach: naukowo-gospodarczym oraz interdyscyplinarnym.

Program TEAM oferuje granty na przełomowe w skali międzynarodowej badania realizowane przez wybitnych uczonych w zespołach badawczych. Jego celem jest rozwój kadr sektora B+R i wsparcie projektów zespołowych w jednostkach naukowych lub przedsiębiorstwach w Polsce, pracujących w najbardziej innowacyjnych obszarach.

Celem projektu prof. dr. hab. Wojciecha Macyka jest opracowanie nowych fotokatalizatorów, które będą charakteryzować się możliwie wysokimi wydajnościami wykorzystania energii słonecznej w użytecznych reakcjach fotokatalitycznych. Innowacyjnością projektu INGENIOUS jest zupełnie nowatorskie podejście do rozwoju technologii fotokatalitycznych. Będzie ono polegać na opracowaniu nowych, hybrydowych materiałów fotokatalitycznych dla reakcji egzoenergetycznych, w których energia kwantów światła wykorzystywana byłaby do pokonania bariery aktywacji tylko najbardziej wymagających etapów składających się na sumaryczny proces utleniania, podczas gdy pozostałe etapy zachodziłyby jako procesy katalityczne (ciemne), bez udziału światła, wykorzystujące jedynie ciepło wydzielane we wcześniejszych etapach.

pdf
Opis popularno-naukowy projektu "W poszukiwaniu materiałów umożliwiających lepsze wykorzystanie energii słonecznej w fotokatalitycznych reakcjach egzo- i endoenergetycznych (INGENIOUS)"
W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu