Ponad 2,5 mln zł na stypendia dla przyszłych doktorów

Narodowe Centrum Nauki (NCN) rozstrzygnęło kolejną edycję konkursu Etiuda na stypendia doktorskie, skierowanego do osób przygotowujących rozprawę doktorską. 26 laureatów z Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzyma stypendia w wysokości 4,5 tys. zł miesięcznie, a także odbędzie staż w wybranym przez siebie zagranicznym ośrodku naukowym. Najwyższe finansowanie uzyskali Magdalena Widziołek i Mateusz Tomczyk z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii.

Rada NCN w 5. edycji konkursu zdecydowała się zwiększyć wysokość stypendiów przyznawanych doktorantom o 1,5 tys zł. w porównaniu z poprzednimi latami. Dzięki temu młodzi naukowcy będą mogli poświęcić cały swój czas badaniom, a program stażowy umożliwi im pracę pod okiem najlepszych specjalistów z ich dziedzin.

- To bardzo ważne, by nasze środowisko zacieśniało więzy z zagranicznymi partnerami. Mobilność i współpraca między różnymi ośrodkami to kluczowy element dla powodzenia ambitnych projektów naukowych. Dlatego staramy się, by nowe pokolenie badaczy miało warunki do wczesnego rozwijania swojej sieci kontaktów oraz umiejętności odnalezienia się w międzynarodowym środowisku - wyjaśnia prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN.

O środki na badania w ramach konkursu Etiuda 5 ubiegali się przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych. Nie zabrakło zgłoszeń z małych i dużych ośrodków akademickich. Również placówki, w których doktoranci odbędą swoje staże badawcze są bardzo zróżnicowane: obok uniwersytetów i instytutów badawczych z całego świata pojawiają się też prywatne przedsiębiorstwa badawczo-rozwojowe.

W tym roku na stypendia doktorskie agencja przekaże ponad 9,9 mln zł. O finansowanie konkurowało 389 badaczy, z których nagrodzonych zostało 97. Aż 26 z nich to uczestnicy studiów III stopnia na Uniwersytecie Jagiellońskim. NCN przekaże im ponad 1 mln zł na realizację 11 projektów z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. 10 przedstawicieli nauk ścisłych i technicznych z UJ otrzyma 975 tys. zł. Z kolei w grupie nauk o życiu finansowanie na łączną kwotę prawie 600 tys. zł uzyskało 5 uniwersyteckich projektów.

Najwyższe finansowanie wśród uniwersyteckich badaczy, w wysokości niemal 123 tys. zł, NCN przekaże Magdalenie Widziołek i Mateuszowi Tomczykowi z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii. Doktorantka w Zakładzie Mikrobiologii UJ będzie kierownikiem projektu, którego celem jest zbadanie mechanizmów powiązań parodontozy z chorobami systemowymi, tj. choroby sercowo-naczyniowe, reumatoidalne zapalenie stawów czy nowotwory. Mateusz Tomczyk z Zakładu Biotechnologii Medycznej UJ zajmie się opracowaniem skuteczniejszych metod w leczeniu chorób wieńcowych. Obecnie nie zawsze dają one trwałe i pozytywne rezultaty pomimo stosowania terapii farmakologicznych i zabiegów chirurgicznych.

Z pełnymi listami rankingowymi można zapoznać się na stronie internetowej ncn.gov.pl.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu